Top 10 grzechów początkujących z Power BI
Każdy twórca Power BI-owych raportów zaczynając swoją przygodę z tym programem zmaga lub zmagał się z pewnymi problemami czy wątpliwościami. Użytkownicy, którzy zbudowali już kilka swoich pulpitów managerskich i nie są do końca zadowoleni z ich wyglądu lub sposobu działania z pewnością popełnili kilka błędów podczas ich projektowania. Szczęśliwcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rewolucyjnym narzędziem mają pewien handicap ponieważ istnieje duża szansa, że nie popełnią najczęściej popełnianych błędów początkujących (m.in. dzięki temu artykułowi i porcją wiedzy, którą Wam regularnie dostarczamy 😊).
W tym artykule postaram się dokonać rankingu najczęstszych błędów, które powstają gdy rozpoczynamy pracę z Power BI Desktop ale myślę, że większość z nich można spokojnie zaimplementować do wielu innych programów czy zagadnień ze świata szeroko pojętego IT czy biznesu.
Zanim przejdę do rankingu Top 10 Power BI-owych grzeszków to spróbujmy na ogólnym poziomie zrozumienia zastanowić się dlaczego nasze raporty mogą nie być na początku profesjonalne i optymalnie działające. Zdecydowanie powodem tego jest brak doświadczenia i zrozumienia kluczowych funkcji narzędzia. Jeśli nie znamy możliwości jakie oferuje nam program to nie możemy wiedzieć co możemy zrobić, nie wspominając już o tym w jaki sposób. Tylko tyle i aż tyle.
Można to porównać takim prostym językiem do budowy swojego pierwszego domu. Nie mamy doświadczenia więc pewnie o wielu ważnych rzeczach nawet nie pomyślimy. Sami pomyślcie, że gdybym budował swoje pierwsze M to z pewnością w głowie skupiałbym się na efekcie końcowym już podczas budowy wyobrażając sobie jak ustawię tam piękne meble i nowoczesne oświetlenie. A czy na tym etapie pomyślałbym o takiej błahej rzeczy jak doprowadzenie gniazda telewizyjnego do każdego pokoju czy instalacji elektrycznej pod klimatyzację być może w przyszłości? Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie.
I tak właśnie działa i myśli niemalże każdy początkowy użytkownik Power BI. Odkrywa, że pogram daje ogromne możliwości wizualizacji danych w prosty i intuicyjny sposób i już w głowie buduje sobie kolorowe wykresy kaskadowe i wizualizuje dane na mapach.
Wszystko super – plany są ważne ale zapomina bardzo często o tych najważniejszych elementach czyli przygotowaniu danych, wyboru odpowiedniego trybu połączenia czy właściwego zamodelowania danych. I w konsekwencji po pewnym czasie pojawiają się problemy, które jest bardzo trudno naprawić jak w przypadku tego doprowadzenia instalacji pod klimatyzację w domu gdy wszystko jest już gotowe.
Postarajmy się zatem zastanowić jakie są najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu raportu i przede wszystkim jak ich unikać:
Poniżej ranking błędów uwzględniając ich chronologię potencjalnego wystąpienia, która może się przyczynić do niewłaściwego działania raportu:
Brak znajomości celu biznesowego – zanim zaczniesz cokolwiek tworzyć porozmawiaj z potencjalnym odbiorcom czego on oczekuję. Może się okazać, że Wasze spostrzeżenia dotyczące raportu znacznie się różnią. Ty jako twórca napracujesz się kreując zaawansowane KPI i średnie ruchome sprzedaży a odbiorca wcale tego nie potrzebuje.
Tworzenie raportu na „tip–top” – gdy poznasz preferencje odbiorcy raportu nie skupiaj się od razu na warstwie graficznej ocierająca się o perfekcję (na to przyjdzie czas gdy raport będzie pozytywnie odebrany merytorycznie). W pierwszej kolejności uwagę swoją skup na funkcjonalnościach i dopracowaniu draftu. Pamiętaj, że często stworzenie funkcjonalnego raportu zajmie Tobie zdecydowanie mniej czasu niż dopracowanie graficzne. Czynność tą zostaw sobie na sam koniec jako wisienkę na torcie gdy dyrektor powie „ raport działa super”.
Nieprzemyślane przygotowanie danych – dane będziesz importował z wielu źródeł. Nie zawsze będą one właściwie strukturalnie przygotowane. Pamiętaj, że wprowadzenie danych z błędami, duplikatami lub brakującymi wartościami prowadzi do niepoprawnych wyników wizualizacji. W konsekwencji uzyskasz ten sam efekt czyli napracujesz się i nic z tego nie wyniknie. Zastanów się co chcesz zrobić, jak dane powinny być przygotowane wtedy zacznij działać
Brak zrozumienia trybów ładowania danych – chcąc wykorzystać pełnie możliwości Power BI i DAX powinieneś znać tryby pobierania danych – ich wady i zalety.
Częstym błędem jest używanie trybu Import zamiast Direct Query lub na odwrót, bez analizy zalet i wad tych trybów. Będzie to skutkowało pewnymi ograniczeniami w przyszłości przy tworzeniu miar i kalkulacji. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który tryb jest najlepszy bo to zależy od tego co potrzebujesz zrobić w raporcie. Trybu Import użyjesz, jeśli dane są stosunkowo małe i aktualizowane rzadko, natomiast wybierz Direct Query, jeśli pracujesz z dużymi zbiorami danych, które muszą być aktualizowane w czasie rzeczywistym. Jednocześnie jest to pewnego rodzaju uproszczenie, gdyż tryb Direct Query nie daje nam takich możliwości kształtowania danych z Power Query, które na początku daje ukojenie jak pierwsze promienie wiosennego słońca. Warto wiedzieć, że mamy jeszcze tryb Live Connection. Zdecydowanie polecam zgłębić temat zanim się zdecydujesz na odpowiedni tryb ponieważ zmiana nie zawsze jest odwracalna.
Nieoptymalne modelowanie danych – Zaplanuj strukturę danych. Upewnij się, że klucze w tabelach są unikalne i że używasz odpowiedniego typu relacji („jeden do wielu” jest najczęściej zalecane). Często popełnianym błędem jest nadużywanie kolumn obliczeniowych albo używanie ich w nieodpowiedni sposób oraz propagacja dwukierunkowego filtra w modelu danych. Wcześniej czy później takie zaniedbania się skończą źle w kalkulacjach czy wizualizacjach bo Power BI nie będzie chciał z nami „rozmawiać”.
Nieefektywne formuły DAX – brak znajomości języka DAX w znacznym stopniu uniemożliwia tworzenie zaawansowanych obliczeń. Błędem, który występuje najczęściej jest tworzenie kolumn obliczeniowych zamiast miar oraz niekorzystanie ze zmiennych co negatywnie wpływa na wydajność w modelu. Trzymając się terminologii grzechów to „grzechem ciężkim” jest niezrozumienie działania najważniejszej funkcji DAX czyli Calculate. Stopień jej skomplikowania może przyprawiać o ból głowy nawet użytkownika z większym Power BI-owym stażem. Za jej pomocą można wykonać większość skomplikowanych wyliczeń i zaplanowanych scenariuszy. Jednocześnie programiści puszczają do nas oko mówiąc, że funkcja CALCULATE jest jednocześnie jedną z najprostszych, bo może w minimalnej formie zawierać tylko jeden argument.
Chaotyczny projekt raportu – gdy już opanujemy te techniczne zawiłości można zacząć tworzyć atrakcyjne raporty. Najczęstszymi grzechami są nieczytelne układy wizualizacji, używanie nieodpowiednich typów wykresów czy brak interakcji na raporcie. Aby uniknąć tych problemów staraj się tworzyć raport tak jakbyś czytał książkę czyli od góry do dołu i od lewej do prawej. W taki sposób raport będzie naturalnie odbierany. Dobrym pomysłem będzie utworzyć panel filtrów po lewej stronie aby użytkownik od razu wiedział, że może wybrać interesujące go dane oraz zbudowanie interaktywnych tytułów wizualizacji. Projektuj raporty z myślą o czytelności. Używaj prostych, intuicyjnych wizualizacji oraz unikaj przeładowania wykresów informacjami. Pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Brak interaktywności w raportach – jeśli chcesz utworzyć profesjonalny raport nie zapomnij aby był „napakowany” interaktywnością. Zastosuj dynamiczne tytuły za pomocą miar DAX, wykorzystaj filtry drill-through w celu badania szczegółów raportu oraz używaj zakładek czy niestandardowych etykiet. Takie elementy bardzo wzbogacą i uatrakcyjnią Twój raport i będą Ciebie jako twórcę odróżniać od Power BI-owego amatora.
Nieznajomość funkcjonalności Power BI – trudno wykorzystać możliwości jakich wiele oferuje nam Power BI jeżeli nie wiemy, że w ogóle istnieją. Dla przykładu zamiast pisać dziesiątki miar porównawczych można utworzyć grupę kalkulowaną za pomocą SELECTEDMEASURE(). Warto korzystać z parametrów liczbowych i pola czy bookmarks ale do tego jest nam potrzebna wiedza, że po pierwsze to istnieje, po drugie jak właściwie tego użyć w raporcie. Warto więc szczegółowo poznać możliwości programu abyśmy mogli wykorzystać ich potencjał.
Zaniedbywanie dokumentacji raportu oraz jego testowania – gdy tworzymy wiele miar, kolumn czy elementów na dashboardzie brak ich opisów utrudnia jego zrozumienie przez innego użytkownika. Pamiętaj, że to co dla Ciebie jako twórcy raportu wydaje się oczywiste – nie zawsze takie będzie dla osoby, która pierwszy raz ten raport analizuje. Kolejnym błędem jest publikowanie raportów bez weryfikacji poprawności danych i działania wizualizacji. Zanim opublikujesz raport i udostępnisz go dla szerszego grona odbiorców przetestuj go aby być pewien, że wszystko działa poprawnie.
Podsumowując błędy mogą wystąpić na każdym etapie projektowania raport począwszy od pomysłu na raport, a kończąc na niewłaściwym wybraniu typu wykresu i błędnym jego działaniu.
Aby uniknąć tych błędów przede wszystkim zapoznaj się z wszystkimi dostępnymi opcjami programu oraz optymalizuj procesy od importu danych aż do publikacji raportu. Jest ich bardzo dużo więc dobrym pomysłem będzie zainwestowanie swojego czasu w naukę Power BI rozpoczynając od podstaw a kończąc na opanowaniu DAX na poziomie koncepcyjnym. Wtedy z czystym sumieniem utworzysz profesjonalny Power BI-owy raport, a te małe grzeszki pozostaną tylko mało istotnym wspomnieniem.