Do czego służy Visual Basic

Do czego służy Visual Basic, czyli dwa słowa o tajemniczych makrach

VBA Excel – co to takiego jest? Zanim odpowiemy na to pytanie, zacznijmy od tego czym jest makro?

Wyobraźcie sobie, że klikacie w jakimś programie – dla ułatwienia weźmy na tapetę Excel, ale moglibyśmy również rozmawiać o MS Word, czy MS PowerPoint. Załóżmy, że chcecie stworzyć odpowiednie formatowanie dla Waszej tabelki – zaznaczacie obszar, stosujecie formatowanie (obramowanie etc.). Każdą Waszą czynność MS Excel musi w jakiś sposób przetłumaczyć na komendy, które mogą zostać wykonane przez program. W dużym uproszczeniu wygląda to tak – klikając na polecenie Excel tłumaczy je na pewien język programowania. Tym językiem jest Visual Basic for Applications, a więc w skrócie VBA.

Samo Makro to nic innego jak jakiś fragment kodu zapisany właśnie w języku VBA.

Istnieje co najmniej kilka powodów, aby nauczyć się VBA

W tym miejscu wymienimy najistotniejsze z nich. Przede wszystkim VBA w Excelu warto się uczyć, aby nie komplikować, ale upraszczać sobie życie. Dokładnie służy temu…

Automatyzacja

Klikając w ikonkę lub stosując obramowanie wykonujesz jedną czynność. Ewentualnie kilka zgrupowanych (np. wklejanie zarówno zawartości jak i formatowania). Na tym kończy się działanie Twojego kliknięcia. W Visual Basic for Applications (VBA) możesz zapisać pewien kod (instrukcje VBA), które wykonują się po sobie kolejno bez żadnej zwłoki. Jeśli zatem w takim makrze uwzględnisz – utworzenie arkusza, zmianę jego nazwy, przekopiowanie do niego danych i sformatowanie – możesz te wszystkie czynności wykonać za jednym kliknięciem w ułamku sekundy. Dzięki makrom możesz uzyskać magiczne efekty – np. w Excelu możesz:

  • PDFować wszystkie arkusze do oddzielnych plików,
  • Łączyć (konsolidować) ze sobą pliki,
  • Ustalać ochronę jednocześnie dla wszystkich arkuszy,
  • Rejestrować zmiany w pliku,
  • Odświeżać tabele przestawne z różnych źródeł,
  • Wysyłać maile łącząc się z Outlookiem,
  • Przepisywać dane do strony internetowej.

Ponadto łatwiej przekażesz dane między różnymi aplikacjami – np. PowerPoint, Excel i Outlookiem.

Szkolenie z VBA Excel (poziom podstawowy lub zaawansowany) oferuje Ci tutaj wręcz nieograniczone możliwości. Sprawdź, czego możesz się nauczyć!

Twoje arkusze będą bardziej „eleganckie” i… szybsze

Zamiast tworzyć zaawansowanej wielopoziomowej formuły, która ledwo mieści się w pasku formuły – możesz utworzyć własną funkcję, która wykona wskazane zadanie. Łatwiej też będzie przekazać użytkownikom plik do dalszej edycji jeśli np. opatrzysz go własnym formularzem.

Uzyskasz funkcje, których nie ma w Excelu, Wordzie, PowerPoincie

Próbowałeś kiedyś utworzyć funkcję, która zamienia wyrazy z polskimi znakami na wyrazy bez znaków diakrytycznych? Nie jest to takie oczywiste i proste, prawda? Chyba, że znasz Visual Basic for Applications (VBA) i stworzysz taką funkcję:
Function FunZamieńPolskie(k As String)
Dim x As String, y As String, i As Integer
x = “ążśźęćń󳥯ŚŹĘĆŃÓŁ”
y = “azszecnolAZSZECNOL”
FunZamieńPolskie = k
For i = 1 To Len(x)
FunZamieńPolskie = Replace(FunZamieńPolskie, Mid(x, i, 1), Mid(y, i, 1))
Next
End Function
… i gotowe!

Czym makro nie jest? A więc, gdzie należy uważać

Gdy pytamy na szkoleniu czy wiecie czym jest makro to zazwyczaj odpowiadacie, że czymś co automatyzuje pracę. I niestety nie jest to prawdą. Dobrze napisane makro – owszem – potrafi automatyzować pracę, ale źle (lub złośliwie) napisane makro powoduje, że praca może być dużo trudniejsza lub niemożliwa. W kilkanaście sekund możemy przecież napisać makro, które po kliknięciu w komórkę wyświetli komunikat „Kliknąłeś komórkę”.

Czy zatem makra niosą jakieś ryzyko?

Pamiętajcie, że makro to fragment kodu napisanego w języku VBA (Visual Basic for Applications). Skoro jest to fragment kodu – może wykonywać bardzo różne czynności – włącznie z wysłaniem Waszych maili do osoby z wrogimi zamiarami, instalacją zewnętrznego oprogramowania czy kasowaniem plików na dysku (służy do tego wdzięczna instrukcja KILL). Jeśli zatem otrzymujecie plik, który może zawierać makra (np. .doc, .docm, .xls, .xlsm itd.) – zastanówcie się czy nadawca wiadomości jest zaufany i czy możecie pozwolić sobie na ryzyko włączenia takich plików.

Już dziś zapisz się na nasze szkolenia z programowania w języku VBA (Visual Basic for Applications):

MS Excel VBA – Poziom podstawowy

MS Excel VBA – Poziom zaawansowany

Skorzystaj ze zniżki Razem Raźniej i zgłoś na szkolenie kilka osób.