5 nowych funkcji które warto znać w Windows 11

Office 365

Windows 11, czyli najnowsza odsłona popularnego systemu operacyjnego, była niezwykle oczekiwanym wydaniem, wywołując przy tym falę różnych spekulacji wśród użytkowników komputerów na całym świecie. Po kilku latach od premiery poprzedniego oprogramowania, Microsoft wprowadził szereg nowych funkcji i zmian wizualnych, które mają zapewnić bardziej zaawansowane i nowoczesne doświadczenie użytkownikom.

 

Windows 11 to również zmiana pod względem wydajności i bezpieczeństwa, a także zwiększona integracja systemu z chmurą.

 

To co od razu rzuca się w oczy, po włączeniu komputera to nowe, odświeżone umiejscowienie menu wraz z ikonami najczęściej korzystanych aplikacji. Ta zmiana daje poczucie większego porządku, ale przede wszystkim ułatwia korzystanie z aplikacji i plików. Jednak oprócz ładnego layoutu system ten wdrożył wiele ciekawych rozwiązań, które przedstawiamy poniżej.

Mów zamiast pisać

 

Badania pokazują, że coraz większa liczba użytkowników woli używać swojego głosu zamiast klawiatury, korzystając nie tylko z telefonu, ale również z komputera. Aby korzystać, z funkcji pisania głosowego potrzebny jest mikrofon oraz stałe łącze internetowe. W kolejnym kroku należy ustawić kursor myszki w miejscu, w którym ma się pojawić dyktowany tekst oraz nacisnąć na klawiaturze KLAWISZ FUNKCYJNY (ten z logotypem systemu Windows) + H. Po chwili na ekranie pojawią się dyktowane słowa, które w każdym momencie można edytować. Aby zakończyć dyktowanie tekstu należy wypowiedzieć komendę PRZESTAŃ SŁUCHAĆ lub nacisnąć ikonkę mikrofonu.

 

UPORZĄDKUJ OTWARTE OKNA WEDŁUG WŁASNYCH PREFERENCJI

 

W nowej wersji Windowsa można udostępnić kilka okien na jednym ekranie bez nakładania się tych okien na siebie, które dają poczucie bałaganu i nadmiaru zadań do wykonania. W zależności od własnych potrzeb i preferencji można podzielić ekran na 2, 3 lub 4 części. W tym celu należy umieścić kursor myszki na przycisku minimalizowania lub powiększania okna lub nacisnąć KLAWISZ FUNKCYJNY + Z, w poglądowym oknie należy wybrać odpowiedni wariant, a następnie przesunąć do niego odpowiednie okna.

SZYBKI DOSTĘP DO SWOICH PLIKÓW

 

Skrót klawiszowy FUNKCYJNY + E, to najszybszy sposób na to, aby przejść do eksploratora plików i odszukać potrzebne dokumenty, które znajdują się w OneDrive. Folder ten można zawsze przypiąć do paska SZYBKIEGO DOSTĘPU klikając ikonę folderu przyciskiem myszki i wybierając polecenie PRZYPNIJ DO PASKA ZADAŃ

ZARZĄDZANIE HASŁAMI W PRZEGLĄDARCE INTERENTOWEJ

 

Często przeglądając siec automatycznie zapisujemy hasła w pamięci przeglądarki, jednak aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo potrzebna jest wiedza jak tymi hasłami zarządzać. W tym celu należy po otwarciu przeglądarki Microsoft Edge, przejść do ustawień poprzez klikniecie w trzy kropki oraz ikonę zębatego koła, a następnie w zakładce PROFIL rozwinąć sekcje hasła. Na ekranie pojawi się lista zapisanych haseł, które można zmienić lub usunąć.

 

SKANOWANIE KOMPUTERA W POSZUKIWANIU WIRUSÓW

 

Nikt nie lubi pracować w zawirusowanym środowisku, jednak tylko nieliczni wiedzą jak sprawdzić stan swojego komputera. Aby zeskanować komputer w poszukiwaniu wirusów należy kliknąć w ikonę WINDOWSA, przejść do USTAWIEŃ – PRYWATNOŚC I ZABEZPIECZENIA – ZABEZPIECZENIE WINDOWS – OCHRONA PRZED WIRUSAMI  – SZYBKIE SKANOWANIE

Powyższe funkcje to tylko część możliwości jakie daje Windows 11, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktów Microsoft i możliwości jakie one oferują to koniecznie sprawdź ofertę naszych szkoleń.

Microsoft 365 (dawniej Office 365)

750  netto

Najbardziej praktyczny kurs – Microsoft 365. Poznaj sposoby ułatwiające współpracę w ramach pakiet...
Zobacz szkolenie

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły