Jak stworzyć backup danych w OneDrive?
Przechowywanie danych w chmurze cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I nic w tym dziwnego, w końcu jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest stały dostęp do dokumentów, nie zależnie od czasu, miejsca i sprzętu. Jedynym warunkiem pobierania danych z OneDrive, jest dostęp do sieci internetowej.
I tak jak zaleca się przechowywanie danych w chmurze, tak samo bezpiecznie będzie jeżeli co jakiś czas np. co trzy miesiące, albo po jakiś ważnym wydarzeniu w przedsiębiorstwie, zostanie stworzona kopia zapasowa. W tym artykule pokażemy Ci jak przenieść archiwalia do chmury, oraz jak stworzyć backup z chmury na komputer.
Zacznijmy od klasycznej metody tworzenia kopi, czyli zapisywanie plików w chmurze.
Aby stworzyć kopię zapasową w OneDrive, należy wejść na stronę www.office.com lub www.microsoft.com, a następnie przejść do zakładki OneDrive. W następnym kroku, w głównym oknie oprócz ostatnio przesłanych plików na górnym pasku pojawią się dwie funkcje „Nowy” i „Przekaż”. Ta pierwsza służy do tworzenia plików w OneDrive, a druga do przechowywania plików w chmurze. Po kliknięciu w przycisk „Przekaż”, program poprosi o wskazanie jaki rodzaj pliku chcemy przenieś, po dokonaniu tego wyboru automatycznie pojawi się okienko z plikami do wyboru. Zapisana kopia dokumentu pojawi się, w głównym oknie.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy istnieje również możliwość stworzenia kopi danych z OneDrive na komputer. Instrukcję działań znajdziesz poniżej.
W pierwszym kroku należy zalogować się do OneDrive z komputera na którym ma być zapisana kopia dokumentów. Należy to zrobić z poziomu komputera, klikając z ikonę chmurki na dolnym pasku pulpitu. Następnie należy przejść do ustawień klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę chmury. W ramach tych ustawień w opcji KOPIA ZAPASOWA pojawi się możliwość ZARZĄDZANIA KOPIĄ ZAPASOWĄ. W kolejnym kroku pojawi się okno z możliwość backupu pulpitu, dokumentów lub obrazu wraz z informacją ile ważą dane foldery. Po wybraniu odpowiednych należy kliknąć ROZPOCZNIJ TWORZENIE KOPII ZAPASOWEJ. Czas tworzenia kopii będzie uzależniony od wagi folderów, dlatego warto rozważyć tworzenie kopii wieczorem, jeżeli ilość danych jest odpowiednio duża.