Microsoft Planner czy Asana - które narzędzie jest lepsze?

Blog
MS Office

Dobry plan to podstawa funkcjonowania każdej firmy – niezależnie od branży, doświadczenia czy wielkości zespołu. Jednak oprócz planów ważna jest również komunikacja w firmie, tak aby każdy wiedział co i w jakim czasie należy zrobić. W tym celu idealnie sprawdzą się cyfrowe narzędzia do zarządzania, które na rynku dostępne są w dużej ilości. Część z nich, szczególnie w bezpłatnej wersji wyposażona jest w podstawowe funkcje, które sprawdzą się w przypadku małych projektów, jak również w większych firmach.

 

Microsoft Planner oraz Asana to dwa najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane narzędzia do zarządzania projektami. Służą do tego samego, jednak występują między nimi kluczowe różnice. Warto się im przyjrzeć, aby dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru.

Metodologia pracy

Zarówno Asana jak i Planner opierają się na metodzie pracy Kanban, której celem jest lepsze zobrazowanie zadań oraz wgląd w statusy aktualnych prac. Zadania są rozmieszczone na pojedynczych karteczkach, a te przypisane są do konkretnej kolumny, która umieszczona jest na dużej tablicy. Zarówno Asana jak i MS Planner daje możliwość przypisania zadania do konkretnej osoby, wraz z wyznaczeniem terminu realizacji. Jednak o ile w Asanie przypisanie zadań osobie spoza organizacji nie sprawia żadnego problemu, o tyle w Planerze jest to utrudnione.

 

I w jednym i w drugim narzędziu kolejność zadań można zamieniać dzięki funkcji przyciągnij i upuść. Zadania w każdym momencie można edytować, a także nadawać im etykiety. W obu programach jest możliwość zmiany widoku z tablicy na kalendarz lub oś czasu.

Poznaj naszą ofertę szkoleniową dotyczącą tematyką zarządzania projektami:
 • Project – Podstawy zarządzania...

  Szkolenie MS Project – Podstawy zarządzania projektami ukazuje tzw. „dobre praktyki” przy pracy z programem....
  Dowiedz się więcej
 • Project – Zaawansowane zarządz...

  Szkolenie MS Project – Podstawy zarządzania projektami ukazuje tzw. „dobre praktyki” przy pracy z programem....
  Dowiedz się więcej
 • MS Project poziom podstawowy e...

  Szkolenie e - learning poziom podstawowy. Poznaj podstawy MS Project...
  Dowiedz się więcej
 • MS Project poziom zaawansowany...

  Szkolenie e - learning poziom zaawansowany. Naucz się jak poprawnie monitorować projekty....
  Dowiedz się więcej
 • Agile PM - Zwinne zarządzanie ...

  Poznaj zasady rządzące zwinnymi projektami i potwierdź to autoryzowanym egzaminem....
  Dowiedz się więcej

Różnice

Planner jest częścią całego ekosystemu Microsoft, a co za tym idzie korzystanie z tego programu nie generuje dodatkowych kosztów w przypadku firm, które na co dzień płacą za plan biurowy. Z tego faktu wynika też kolejna korzyść jaką jest integracja z pozostałymi produktami Microsoft, a to z pewnością wpływa na komfort pracy użytkownika.

 

Asana dostępna jest bezpłatnie oraz w wersji Premium. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku tych organizacji, które korzystają z narzędzi autorstwa różnych firm np. Dropbox lub Gmail.

 

Oprócz funkcjonalności podczas wyboru odpowiedniego narzędzia warto zwrócić uwagę na wsparcie w sytuacjach problemowych czyli na tzw. support. Microsoft zapewnia wsparcie przy pomocy platformy Office 365 – można tam znaleźć rozwiązanie w bazie pytań, zadać pytanie na forum lub porozmawiać  z konsultantem. Asana ma do dyspozycji bazę wiedzy, forum społecznościowe oraz wsparcie za pomocą poczty elektronicznej.

Możliwości tych dwóch programów, w dużej mierze się pokrywają, jednak zarówno Asana jak i Planner mimo wielu zalet posiadają również słabsze strony. Dlatego przed wdrożeniem swoich planów do cyfrowego narzędzia warto zrobić odpowiednie testy, tak aby wybrane oprogramowanie spełniało wymogi danej organizacji.

 

Asana i Planner to tylko jedno z narzędzi służących do lepszego zarządzania projektami i komunikacji w zespole. Dlatego wejdź na naszą stronę i zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń.

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły