Różnice między szkoleniami e-learningowymi, zdalnymi i stacjonarnymi

Blog

Osoba, która chciałaby poszerzyć swoje kwalifikacje, ma obecnie dostęp do różnych rodzajów kursów. Szkolenia prowadzone stacjonarnie wciąż są chętnie wybierane, ale ostatnie lata to też ogromny wzrost popularności kursów prowadzonych zdalnie. Wygodnym rozwiązaniem są również szkolenia w trybie e-learningu. Czym różnią się między sobą te formy zajęć? Jakie są największe zalety wybranego trybu nauki? Czy uczestnictwo w wybranym kursie wiąże się z jakimiś niedogodnościami? W tym artykule przybliżymy charakterystykę tych trzech rodzajów kursów.

Stacjonarne, zdalne, e-learningowe – jak przebiegają kursy?

1. Zajęcia stacjonarne odbywają się w określonej lokalizacji, najczęściej po prostu w siedzibie firmy je organizującej. Mają ustalony harmonogram, trwają określoną ilość czasu i zwykle prowadzone są dla kilku- lub kilkunastoosobowych grup uczestników. Zwykle to organizator zapewnia dostęp do wymaganego sprzętu, na przykład komputera.

 

2. Szkolenia zdalne, czasem nazywane terminem „distance learning”, przebiegają podobnie, co kursy stacjonarne. Również prowadzone są dla grup i odbywają się w określonym terminie – ale w tym przypadku prowadzący spotyka się z kursantami nie na żywo, lecz poprzez wybrany komunikator internetowy. Uczestnik musi więc zadbać o laptop lub komputer z wymaganym oprogramowaniem.

 

3. E-learning to najbardziej indywidualny rodzaj kursu. W tym przypadku uczestnikowi nie jest narzucony ani harmonogram zajęć, ani miejsce, w którym musi się pojawić. Po wykupieniu szkolenia na określony czas otrzymuje on dostęp do całej bazy wiedzy na dany temat (najczęściej podzielonej na tematyczne lekcje) i zapoznaje się z nią wtedy, kiedy mu to odpowiada. Może rozpocząć kurs niemal od razu po uiszczeniu za niego płatności.

Szkolenia stacjonarne – wady i zalety

Ustalone z góry terminy spotkań pomagają w systematycznym nabywaniu wiedzy, co jest bez wątpienia najlepszym sposobem na naukę. Uczestnicy mogą też od razu poprosić prowadzącego o rozwianie wątpliwości. W niektórych przypadkach praca w grupach po prostu sprzyja lepszemu przyswajaniu wiedzy. Minusem jest oczywiście fakt, że takie szkolenia mają ograniczony zasięg – mogą z nich skorzystać jedynie osoby, dla których czas i koszty dojazdu do siedziby firmy nie jest problemem. Nierzadko są to też kursy droższe, ponieważ cena może obejmować też koszty wynajmu sali i opłacenia prowadzącego.

Szkolenia zdalne (distance learning) – wady i zalety

Kursy prowadzone zdalnie zdają się być wygodnym kompromisem pomiędzy zajęciami stacjonarnymi a e-learningiem. Wciąż odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem, a więc sprzyjają systematycznemu przyswajaniu wiedzy. Jeśli to konieczne, można poprosić prowadzącego o dalsze wyjaśnienie omawianego tematu. Kursanci nie są przy tym obciążani kosztami dojazdu ani noclegu i mogą dołączyć do zajęć niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Za wadę nauczania zdalnego niektórzy uczestnicy uznają jednak konieczność długotrwałego siedzenia przed ekranem komputera lub laptopa – czasami sprzyja to szybszemu rozpraszaniu się niż ma to miejsce na zajęciach w sali. W takim przypadku uczestnicy nie korzystają ze sprzętu takiej samej jakości – przykładowo, podczas niektórych szkoleń wygodniej pracuje się z dodatkowym monitorem, do którego nie wszyscy mają dostęp.

Szkolenia w trybie e-learningu – wady i zalety

Z możliwości przyswajania wiedzy w trybie e-learningowym najbardziej zadowolone są osoby lubiące pracować w spokoju i w swoim tempie. W przypadku tych kursów brak jest żadnego narzuconego harmonogramu – jedynym ograniczeniem jest czas, na jaki uczestnikowi udostępniane są materiały. Podobnie jak przy kursach zdalnych, tu również nie ponosimy żadnych kosztów związanych z dojazdem do siedziby. Z e-learningu może więc skorzysta każdy, bez względu na to, gdzie mieszka. Nie dla wszystkich będzie to jednak odpowiedni wybór – dowolność w sposobie przyswajania sobie materiału może być problematyczna dla osób mających problem z samodyscypliną. Wtedy lepiej sprawdzają się zajęcia stacjonarne i zdalne.

 

W przypadku kursów prowadzonych przez firmę Imperium Szkoleniowe kursy prowadzone stacjonarnie, zdalnie oraz w formie e-learningu wieńczone są uzyskaniem takiego samego certyfikatu. Można więc dobierać je zgodnie ze swoimi preferencjami.

Poznaj niektóre z naszych szkoleń i rozpocznij przygodę szkoleniową z nami:
 • Microsoft 365 (dawniej Office ...

  Najbardziej praktyczny kurs – Microsoft 365. Poznaj sposoby ułatwiające współpracę w ramach pakietu....
  Dowiedz się więcej
 • MS Teams e - learning

  Dowiedz się jak sprawić, żeby MS Teams był do Twoich usług w zakresie komunikacji, organizacji spotkań i grupowej pracy na plikach...
  Dowiedz się więcej
 • MS Excel - poziom średniozaawa...

  Szkolenie pełne praktycznych zagadnień - tabele przestawne, popularne funkcje, formatowanie warunkowe i wiele innych....
  Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły