#### Błąd w Excelu - 2 przyczyny, jedna nieoczywista
Nie ma osoby pracującej z Excelem, która nie spotkała się z „błędem” #### w komórkach, w Excelu. Dlaczego słowo „błąd” zdecydowaliśmy się tutaj ująć w cudzysłów?
Excel jest wyposażony w mechanizmy rozpoznawania, a co więcej – informowania użytkowników o błędzie. Często na początku naszej Excelowej drogi możemy odczuwać zagubienie spoglądając na najróżniejsze kody błędów Excelowych. W momencie pisania tego wpisu (a to istotne, ponieważ Excel żyje) mamy do dyspozycji m.in. błędy:
Są to typowe błędy, które Excel może nam wypisać, w komórce gdy coś pójdzie nie tak. Ewentualnie wtedy gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem (błąd czasem daje nam pewną wartość diagnostyczną – np. nieobsłużony błąd w WYSZUKAJ.PIONOWO daje nam informację o braku dopasowania wartości. Oddając jednak sprawiedliwość poprawnemu spojrzeniu – taki błąd powinien zostać przechwycony w „biznesowym” arkuszu i obsłużony funkcją – np. poprzez JEŻELI.BŁĄD).
O tym i o innych błędach oraz przede wszystkim o tym jak ich unikać dowiesz się na naszym szkoleniu MS Excel – poziom średniozaawansowany. Zapisz się już dziś, aby postawić na prewencję i ustrzec się spoglądania na błędy w swoich arkuszach. Wybierz odpowiednią dla siebie formę – stacjonarnie, zdalnie lub online (elearning).
Kiedy możesz trafić tak po krótce, na wyżej wymienione błędy w Excelu?
#NAZWA?
Gdy w formule odwołasz się w sposób sugerujący Excelowi, że chcesz skorzystać z definiowanej nazwy, która nie istnieje.
#ARG!
Gdy pomieszasz argumenty funkcji (takie, które chce otrzymać z takimi które jej dajesz). Np. gdy do sumowania podsuniesz Excelowi tekst.
#DZIEL/0!
Tego błędu chyba nikomu wyjaśniać nie trzeba, wszak w podstawówce słyszeliśmy miliony razy „Nigdy ch….ro nie dziel przez zero”.
#ADR!
Ten błąd jest ciekawy z punktu widzenia jego dalszego obsłużenia. Trafisz na niego gdy np. wykorzystasz, w formule odwołanie do komórki a potem wzywaną komórkę usuniesz (nie jej zawartość przez klawisz DELETE, ale całą komórkę). Formuła traci wtedy grunt pod swoimi Excelowymi nogami i nie jest w stanie zrozumieć jaki adres byłby tej komórki usuniętej…
#ZERO!
Błąd, którego większość Excelowych zjadaczy chleba nie doświadczy. Występuje np. gdy odwołasz się do pustego zakresu – tak jak w zrzucie powyżej – poszukujemy przecięcia w arkuszu Excelowym obszaru A2 i B2. Nie ma on oczywiście części wspólnej – tym samym nie ma co oczekiwać znalezienia jakiejś wartości. W skrócie ZERO!
#ROZLANIE!
Bardzo ciekawy błąd, który wkroczył na salony, w raz z podejściem do nowych funkcji tablicowych i zasługuje on na oddzielny wpis na naszym blogu.
#N/D
Wartość niedostępna. Prawdopodobnie widzieliście ten błąd setki, tysiące razy przy wykorzystaniu funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO (VLOOKUP). Jeśli nie udaje się znaleźć dopasowania – funkcja z pomocą kodu błędu mówi, że wartość jest NieDostępna = #N/D
A czy wiesz, że funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO jest już uważana za delikatnie mówiąc passe? Istnieje dużo lepsza funkcja od niej, która potrafi poradzić sobie z wieloma ułomnościami WYSZUKAJ.PIONOWO. Tą funkcją jest X.WYSZUKAJ – opowiadamy o niej na naszych szkoleniach 🙂
#LICZBA!
Gdy nie uważaliśmy na matematyce 😉 Na przykład w sytuacji gdy próbujemy wyciągnąć pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej. Tak, wiem, że inżynierowi, tęgie matematyczne głowy zapytają – „a co z liczbami urojonymi?”. Cóż, te sytuacje obsługuje się już trochę inaczej 😊
#OBL!
Występuje w Excelu np. gdy wykorzystując nowoczesne funkcje tablicowe nie uda nam się znaleźć odpowiedniego dopasowania. Na zrzucie powyżej poszukujemy wpisu „test”, który w komórkach K4:K11 nie wystąpił.
A gdzie miejsce dla naszego błędu #####?
Ten błąd może wystąpić w dwóch sytuacjach w MS Excel. Pierwsza, najpopularniejsza, najczęściej występująca jest prozaiczna. Wystarczy, że masz formułę, która zwraca wynik, którego nie da się zmieścić w zadanej szerokości kolumny. W uproszczeniu – gdy się nie mieści.
Naprawianie takiego błędu to czysta przyjemność. Wystarczy zrobić formule więcej miejsca. Najsprytniejszym sposobem jest autodopasowanie kolumny. Wystarczy, że dwukrotnie klikniesz na linię pomiędzy dwiema kolumnami.
Nie zawsze jednak zwiększanie szerokości rozwiązuje problem błędu ####. Mało osób o tym wie (na szczęście Ty już do nich należysz), że błąd może pojawić się w jeszcze jednej sytuacji.
Jeśli w komórce wpiszesz liczbę ujemną a następnie ustawisz formatowanie tej komórki jako Datę, Excel nie będzie w stanie wyświetlić tejże wartości jako daty, dlatego „opłotkuje się” znakami # i będzie się opłotkowywał tak długo, aż nie zrozumiesz dlaczego (kiepska taktyka).
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wyłącznie zmiana formatu lub ewentualnie poprawa formuły – może odjęliśmy od siebie daty nie w tej kolejności w której powinniśmy?
Podsumowując temat błędów i parafrazując klasyka – Błąd nie jest niczym złym, zależy do czego jest wykorzystany.
Jeśli wolisz nasz posłuchać niż poczytać – przygotowaliśmy dla Ciebie filmik z wyjaśnienem pojawiającego się w Excelu błędu ####.
A od tego miejsca testowo dostępne układy -->
podobne tematy z bloga
Tytuł do ikony z tekstem
A to tekst obok ikony. Skąd brać ikony :)?
Fotka z tekstem