Funkcja DATA.RÓŻNICA (DATEDIF)
Dzisiaj dwa słowa o tajemniczej funkcji, której próżno szukać w bibliotece funkcji Excelowych. Do dziś, do końca nie wiadomo, dlaczego MICROSOFT zdecydował się na zachowanie ukrytej funkcji w MS Excel. Mimo, że funkcja oficjalnie nie jest widoczna w bibliotece oraz kreatorze – za jej pomocą możemy policzyć ile dni, miesięcy, lat mija między dwiema datami. Funkcja ma składnię:
=DATA.RÓŻNICA(data1;data2;”interwał”)
Celowo zapisuję słowo interwał w cudzysłowie – jest to parametr tekstowy, mówiący nam o tym różnicę w jakiej jednostce chcemy policzyć różnicę między dwiema datami. Mamy do wyboru 3 podstawowe opcje:
“y” – pełne lata,
“m” – pełne miesiące,
“d” – pełne dni
oraz dodatkowe opcje (“hybrydowe”):
“ym”
“yd”
“md”
Ale o nich w dalszej części 🙂
Zakładając, że mamy odpowiednio w komórkach B1 i B2 wpisane dwie daty:
Policzmy ile pracujemy lat, miesięcy oraz dni.
Odpowiednio do komórek B4:B6 wprowadź formuły:
Powinieneś otrzymać następujące rezultaty:
Co jednak jeśli chcielibyśmy policzyć ile pracujemy lat i dni? Powinniśmy dostać informację, że przepracowaliśmy już 6 pełnych lat, jednak pojawia się problem przy policzeniu “nadmiarowych” dni. Moglibyśmy co prawda oprzeć się o założenie, że każdy rok ma tyle samo dni i na tej podstawie obliczyć dni nadmiarowe, ale założenie jest nieprecyzyjne – jak wiemy – jeden rok na 4 lata jest rokiem przestępnym (a precyzyjnie – musi być podzielny przez 4 i niepodzielny przez 100 lub musi być podzielny przez 400. Źródło:…)
Do tego celu mamy właśnie argumenty hybrydowe, które jako pierwszą literę przyjmują interwał, który zakładamy, że jest znany, drugi natomiast pokazuje nadmiarowość. Tak, więc:
“yd” – policzy ile nadmiarowych dni mija między dwiema datami (zakładając, że lata są już znane),
“md” – zakłada, że policzono już różnice w miesiącach a potrzebna jest liczba dodatkowych dni (np. 40 miesięcy i 6 dni),
“ym” – pozwoli wyznaczyć ile nadmiarowych miesięcy mija względem już policzonych lat. Gdybyśmy więc chcieli przeprowadzić na nasze potrzeby dodatkowe obliczenia:
Formuły mogłyby wyglądać następująco: