Kursy walut z nbp.pl automatycznie w Excelu

Excel

Jeśli potrzebujesz przeliczać coś w swoich plikach Excelowych po aktualnym kursie walut – nie ma potrzeby, abyś codziennie wchodził na stronę nbp.pl, odczytywał kursy i przepisywał je do Excela. Przy odrobinie pracy na początku to MS Excel będzie za Ciebie szedł na stronę Narodowego Banku Polskiego i wklejał aktualne kursy walut do arkusza. Twoim zadaniem będzie jedynie kliknięcie na przycisk Odśwież.

Pobieranie danych z internetu do MS Excel

MS Excel jest świetnym i wszechstronnym programem do wszelakich obliczeń, tworzenia raportów etc. Jedną z funkcjonalności, która zagościła w nim niedawno jest dodatek Power Query (jeśli chcesz wiedzieć czym jest Power Query przeczytaj nasz artykuł tutaj: https://imperiumszkoleniowe.pl/czym-jest-power-query-i-do-czego-sluzy/

 

Dziś za jego pomocą pobierzemy aktualne kursy waluty ze strony Narodowego Banku Polskiego i niejako zapamiętamy ten proces tak, aby można było go wywoływać na żądanie.

 

Pierwszym naszym krokiem będzie wywołanie kreatora pobierania danych z internetu. Wybierzmy na zakładce Dane polecenie Z sieci WEB:

W tym momencie MS Excel prosi o pomoc swojego pracownika – tj. Power Query i wyświetla nam następujące okno, w którym wpisujemy adres strony internetowej z której chcemy pobrać kursy walut:

Wprowadź adres nbp.pl/kursy/kursya.html (to pod takim adresem NBP wystawia w dni robocze aktualne kursy walut). Po wprowadzeniu adresu i wciśnięciu przycisku OK zobaczymy okno, w którym należy zaznaczyć obiekt, do którego chcemy się dostać na stronie internetowej (w naszym przypadku jest to tabela o nazwie Table 0):

MS Excel daje nam teraz do dyspozycji wybór – możemy kliknąć jeden z przycisków:

 

Załaduj – dane widoczne w podglądzie bez dalszej edycji zostaną wczytane do MS Excel,

 

Przekształć dane – dane widoczne w oknie podglądu będziemy mogli dalej edytować i przekształcać tak aby odpowiadały bardziej naszym potrzebom.

Power Query – podstawowe przekształcenia

Przyglądając się uważnie danym dostępnym na stronie nbp.pl/kursy/kursya.html zauważymy, że niektóre waluty posiadają wpisany kurs za inną liczbę jednostek niż 1. Przykładowo cena korony islandzkiej wyrażona jest za paczkę 100 jednostek waluty. Jeśli w naszych arkuszach oczekujemy uzyskania zawsze jednostkowej ceny za walutę – powinniśmy się zaopiekować takimi sytuacjami na etapie importu. Kliknijmy zatem przycisk Przekształć dane.

 

Rezultat naszego działania będzie następujący:

Aby uzyskać jednostkowy koszt waluty w MS Excel – w pierwszej kolejności podzielmy kolumnę opisaną obecnie jako „Kod waluty” na 2 kolumny – tak aby jedna zawierała wyłącznie liczbę jednostek, druga zaś sam symbol waluty. W celu podziału kolumny klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie Podziel kolumny/Według ogranicznika…

W kolejnym oknie ustalamy parametry do podzielenia kolumny (separatorem w naszym wypadku jest spacja):

Potwierdzamy przyciskiem OK. Na ekranie zobaczymy, że nie istnieje już kolumna przechowująca łącznie liczbę jednostek oraz symbol waluty a dwie oddzielne kolumny:

Pozostaje nam już tylko podzielenie wartości z kolumny Kurs średni przez wartość z kolumny Kod waluty.1. W tym celu zaznaczamy kolumnę Kurs średni i z wciśniętym klawiszem Ctrl zaznaczamy kolumnę Kod waluty.1. Kolejność zaznaczenia jest tutaj bardzo istotna ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na kolejność działań (a jak wszyscy wiemy dzielenie nie jest przemienne 😉).

Następnie wybieramy polecenie Dzielenie znajdujące się na karcie Dodaj kolumnę w sekcji Standardowy.

 

Rezultatem naszego działania będzie nowa kolumna zawierająca jednostkowy koszt każdej waluty:

Warto utrzymywać porządek w zapytaniu dlatego przed załadowaniem danych do Excela zmieniam nazwy kolumn oraz nazwę zapytania:

Ostatnim krokiem będzie przekazanie danych a tak naprawdę danych i zapytania do MS Excel. Przekazanie zapytania oznacza, że moje działanie nie jest jednorazowe – będę w stanie wykonywać je za każdym razem gdy będzie taka potrzeba.

 

Aby przenieść dane do MS Excel przechodzimy na kartę Strona główna i wybieramy polecenie Zamknij i załaduj.

Po chwili w MS Excel ujrzymy załadowane z pomocą Power Query aktualne kursy walut:

Poznaj nasze szkolenia MS i Power Query:
  • MS Excel - poziom średniozaawa...

    Szkolenie pełne praktycznych zagadnień - tabele przestawne, popularne funkcje, formatowanie warunkowe i wiele innych....
    Dowiedz się więcej
  • Power Query

    Na szkoleniu nauczymy Cię w jaki sposób wykorzystać Power Query do zautomatyzowania typowych czynności. Dowiesz się w jaki sposób ...
    Dowiedz się więcej
  • MS Excel - poziom zaawansowany...

    Wykorzystaj zaawansowane funkcje Excela, zautomatyzuj powtarzalne czynności i odzyskaj czas na inne zadania....
    Dowiedz się więcej
  • MS Excel średniozaawansowany- ...

    Szkolenie e-learningowe MS Excel – poziom średniozaawansowany jest najbardziej praktycznym kursem z naszej oferty – zapoznaje ucze...
    Dowiedz się więcej

Gdy przyjdzie nowy dzień i będziesz chciał wczytać aktualne kursy walut – wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy w obszar tabeli i wybierzesz polecenie „Odśwież”.

MS Excel i Power Query w mgnieniu oka wykonają wszystkie czynności:

 

Podłączenie do nbp.pl,

Podzielenie wartości z kolumny na 2 oddzielne,

Podzielenie kursu średniego przez liczbę jednostek,

Sprzątanie (nazwy kolumn),

Załadowanie nowych danych.

Jeśli byliśmy również na tyle zaawansowani, żeby nasze formuły oprzeć o dane z tej tabeli – jej odświeżenie spowoduje również przeliczenie odpowiednich formuł.

 

Power Query jest genialnym narzędziem dostępnym dla użytkowników w MS Excel. Jego prostota i zaawansowane możliwości sprawiają, że jego wykorzystanie wprowadza nowy wymiar analizowania danych w MS Excel. Więcej o Power Query i jego spektakularnych możliwościach dowiesz się na naszym szkoleniu: https://imperiumszkoleniowe.pl/szkolenie/power-query-pobieranie-i-przeksztalcanie/

 

Jeśli wolisz oglądać niż czytać 😊 – sprawdź nasz filmik z pobieraniem aktualnych kursów walut ze strony nbp.pl.

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły