Najważniejsze funkcje Microsoft Excel
Funkcje i formuły to hasło klucz, jeżeli chodzi o pracę w Excelu. Zostały one stworzone po to, aby opracowanie danych było łatwiejsze i szybsze. Szacuje się, że przeciętny użytkownik korzysta z 20 do 30 funkcji mimo tego, że w sumie w programie znajduje się ich ponad 450. Ta statystyka udowadnia, że Excel to program z ogromnym potencjałem i warto rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.
W tym artykule przedstawiamy zestawienie najważniejszych (tak wynika z naszego szkoleniowego doświadczenia) funkcji w tym programie. Należy jednak pamiętać o tym, że każda funkcja służy do czegoś innego , a co za tym idzie wykorzystanie jej w praktyce zależy od problemu, który należy rozwiązać.
Jak wpisać formułę w Excelu?
Formuła to nic innego jak polecenie, które wpisujemy w konkretną komórkę, w arkuszu kalkulacyjnym. Może ona dotyczyć zarówno pracy na liczbach jak i na tekście. W celu wprowadzenia odpowiedniej komendy, należy kliknąć na odpowiednią komórkę lub przejść do głównego wiersza formuły, który znajduje się nad komórką, a następnie po znaku „=” wpisać odpowiedni wzór formuły, która składa się ze stałej komendy oraz zmiennych operatorów.
Dla lepszego zrozumienia przeanalizujmy działanie funkcji na przykładzie średniej wartości zamówienia. W tym celu należy przejść do komórki, w której zostanie wyświetlony wynik, a następnie wpisać dane formuły, w tym przypadku będzie to „=ŚREDNIA(Liczba1,Liczba2,…)”.
SUMA
To jedna z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych funkcji. Zsumowane komórki mogą występować koło siebie, ale program daje też możliwość policzenia danych z różnych miejsc w arkuszu.
FUNKCJA JEŻELI
Jej zadaniem jest sprawdzenie, czy określony warunek został spełniony czy też nie – na tej podstawie generowane są wyniki. Funkcję tę można rozwijać o inne polecenia, które zostaną wykonane w zależności od głównego wyniku np. jeżeli określony warunek został spełniony to program powinien pokazać sumę wskazanych komórek.
MAX lub MIN
Polecenie, dzięki któremu w łatwy sposób możemy znaleźć najmniejsze lub największe wartości w arkuszu kalkulacyjnym. Obie funkcje można stosować zarówno do liczb jaki i do dat.
ILE.NIEPUSTYCH
Pracując z dużymi bazami danych zdarzają się sytuacje, w których nie wszystkie komórki w tabeli są wypełnione. Oczywiście liczbę tych komórek można przeliczyć w tradycyjny sposób, ale można też w tym celu skorzystać z gotowej formuły.
LICZ.JEŻELI
Tutaj w arkuszu kalkulacyjnym dochodzi do działania tylko w komórkach, w której został spełniony określony warunek.
Biblioteka formuł
Powyższe przykłady to tylko część formuł, które dostępne są w Microsoft Excel. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, w Excelu na ten moment jest ich ponad 400. Przy takiej ilości zapamiętanie wszystkich wzorów jest praktycznie niewykonalne, dlatego w programie znajduje się BIBLIOTEKA FUNKCJI. Aby się do niej dostać należy przejść do zakładki FORMUŁY. Tam w sekcji BIBLIOTEKA FUNKCJI wszystko jest odpowiednio skatalogowane, wystarczy tylko rozwinąć główną sekcję, wybrać odpowiednią funkcję i uzupełnić okienko z argumentem funkcji.
Potencjał programu Microsoft jest ogromny, a jego znajomość to podstawowy krok do rozwoju swojej kariery nie tylko w branży analitycznej, ale również w innych prosperujących zawodach. Jego zaawansowana znajomość może być Twoją kartą przetargową, dlatego nie czekaj i już dziś zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń.