5 ciekawych animacji i przejść w programie PowerPoint

MS Office
PowerPoint

Przejścia i animacje zostały stworzone po to, aby ułatwić odbiorcom śledzenie prezentacji. Ludzkie oko jest przyzwyczajone do ruchu, dlatego podczas wystąpień publicznych z ruchomych obiektów należy korzystać z umiarem – inaczej zamiast skupienia, uwaga odbiorcy zostanie skutecznie rozproszona. Należy też pamiętać o tym, że animacje i przejścia nie są dodatkiem do prezentacji, ale jedną z kluczowych metod komunikacji. Niestety faktem jest, że animacje przyczyniły się do złego postrzegania prezentacji multimedialnych w biznesie, dlatego w poniższym tekście przedstawiamy wybrane animacje, kilka technicznych ustawień, oraz powiemy w jakich sytuacjach najlepiej z nich skorzystać. Zapraszamy do lektury!

Zarówno ANIMACJE jak i PRZEJŚCIE w Microsoft PowerPoint mają swoją dedykowaną zakładkę. Te pierwsze służą do tego, aby wprawić w ruch dowolny element na slajdzie, PRZEJŚCIA zaś umożliwiają pojawienie się nowego slajdu w ciekawy sposób. Obie funkcje mają w programie PowerPoint osobne zakładki.

PRZEJŚCIA

ZANIKANIE LUB ODSŁANIANIE

Najbardziej uniwersalną opcją przejścia, które sprawdzi się w każdym momencie jest ZANIKANIE lub ODSŁANIANIE. Te dwie opcje różnią się między sobą czasem trwania, który można zmienić w sekcji CHRONOMETRAŻ (dostępną w pasku po kliknięciu w zakładkę PRZEJŚCIA) w komórce CZAS TRWANIA. Należy pamiętać, że czas trwania nie jest mierzony tutaj w skali zegarowej, a PODGLĄD odtwarza ustawienia w przyspieszonej wersji, dlatego najlepszym sposobem na sprawdzenie rzeczywistego efektu jest prezentacja slajdów za pomocą POKAZU SLAJDÓW, który znajduje się na głównej wstążce. Powyższe powodują efekt, że treść na slajdzie zmienia się w subtelny i bardzo przyjemny dla oka sposób.

PŁYNNA ZMIANA

To przejście idealnie sprawdzi się we wszystkich sytuacjach, w których osobie przedstawiającej zależy na nadzwyczajnym i nieoczywistym efekcie. Mimo tego, że wygląda on bardzo efektownie, to w praktyce zaprojektowanie takiej kompozycji nie jest takie skomplikowane. W przejściu PŁYNNA ZMIANA kluczowe jest zastosowanie tych samych elementów, w kolejnych slajdach umieszczonych w różniących się wielkością lub miejscem położenia. Aby ta animacja została wykorzystana we wszystkich slajdach należy kliknąć ZASTOSUJ DO WSZYSTKICH – funkcja ta znajduje się w zakładce CHRONOMETRAŻ.

WYPYCHANIE LUB PRZESUNIĘCIE

Zdarzają się sytuacje, w których brakuje przestrzeni do dokładnego przedstawienia wszystkich informacji na jednym slajdzie. Wtedy zamiast zmniejszać font i próbować zmieścić wszystko na jednej planszy, lepiej jest rozłożyć treść na dwa sąsiednie slajdy i połączyć je za pomocą przejścia WYPYCHANIE lub PRZESUNIĘCIE. W ten sposób można uzyskać wrażenie jakby cała treść została ujęta w jednej scenie.

 

To dobry sposób na zilustrowanie wykresu, rozwoju organizacji na przestrzeni lat lub złożonej infografiki.

 

W funkcji OPCJE EFEKTU istnieje możliwość ustawienia z której strony slajd zostanie wyświetlany, należy pamiętać o tym, że animacje od lewej do prawej oraz od dołu do góry są łatwiejsze i przyjemniejsze w odbiorze.

 

Powyższe rodzaje przejścia sprawdzi się też dobrze w prezentacjach poruszających współczesne tematy lub nawiązujące do współczesnych technologii dlatego, że przypominają one scrollowanie ekranu dotykowego.

 • PowerPoint – Tworzenie prezent...

  Szkolenie "PowerPoint - Tworzenie Prezentacji Multimedialnych" to kurs skierowany do osób, które chcą nauczyć się efektywnego wyko...
  Dowiedz się więcej
 • MS PowerPoint poziom podstawow...

  Poziom podstawowy. Rozpocznij tworzenie prezentacji multimedialnych....
  Dowiedz się więcej
 • PowerPoint – poziom zaawansowa...

  Jeśli szukasz sposobu na utrwalenie wiedzy lub nie możesz uczestniczyć w szkoleniu stacjonarnym - sprawdź naszą ofertę szkolenia e...
  Dowiedz się więcej
 • MS PowerPoint poziom zaawansow...

  Poziom zaawansowany. Poznaj tajniki i sztuczki w PowerPoint....
  Dowiedz się więcej

ANIMACJE

IMPULS LUB HUŚTAWKA

Animacje WYRÓŻNIENIA, to rodzaj animacji, który bardzo dobrze sprawdzi się podczas podkreślania ważnych informacji w trakcie wystąpienia. Z dostępnych opcji rekomendujemy IMPULS, IMPULS KOLORU LUB HUŚTAWKĘ. Ciekawą opcją jest również PODKREŚLENIE lub zmiana KOLORU CZCIONKI.

Przypłynięcie lub ŚCIERANIE

Wyświetlanie informacji w odpowiednim czasie, to dobry sposób na to, aby utrzymać koncentrację odbiorcy na odpowiednim poziomie. W tym celu warto wykorzystać PRZYPŁYNIĘCIE LUB ŚCIERANIE, które sprawiają, że dane pojawiające się na slajdach współpracują ze słowami prelegenta zamiast odwracać uwagę od jego osoby.

 

Pozostałe opcje dostępne w zakładce ANIMACJE warto zarezerwować na konkretne sytuacje lub specjalistyczne projekty takie jak animacje video, które można stworzyć w programie PowerPoint. Masz apetyt na więcej? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź naszą ofertę, aby poznać wszystkie możliwości programu PowerPoint.

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły