ADR.POŚR – czyli jak odwołać się do wartości z komórki

Excel

Funkcja adr.pośr jest funkcją, która służy do odwoływania się wartości z komórki, znając jej adres. Czyli inaczej mówiąc, jeżeli nie chcemy, aby system Excel, nie czytał adresu komórki tylko jej wartość, zapisujemy ją w funkcji adr.pośr.

Jednym z przykładów zastosowania tej funkcji, jest powiązana lista rozwijana.

 

Załóżmy, że chcielibyśmy zadać pytanie naszym pracownikom czy korzystają z samochodu służbowego, jeśli ich odpowiedź będzie pozytywna, to chcielibyśmy, aby wskazali model i markę pojazdu.

Przygotowaliśmy tabelę z wykazem nazwisk pracowników, którą mają samodzielnie uzupełnić. Obok znajdują się tabela z Marką samochodu z naszej floty i modelami pojazdów.

 

Aby uzupełnienie danych, zadziałało zgodnie z naszymi założeniami, należy nazwać każdą tabelę odpowiedzią, która ją aktywuje. Czyli jeżeli tabela Marka samochodu ma być aktywna, tylko wtedy kiedy pracownik odpowie Tak w komórce – Czy masz samochód służbowy – to ta tabela ma nosić nazwę tak.

 

Najlepiej zaznacz dowolną komórkę, z danych Marka samochodu, następnie Narzędzia główneFormatuj jako tabelę (lub skrót klawiszowy Ctrl+T) i wybierz dowolny kolor.

Po zamianie zakresu danych na tabelę, będziesz miał możliwość nadać jej dowolną nazwę. Karta Projekt tabeliNazwa tabeli.

 

Pamiętaj! Nazwa tabeli musi być identyczna co wartość z komórki, która ma ja aktywować i dać możliwość wyboru. W naszym przypadku będzie to „tak”.

W ten sposób należy przygotować każdą tabelę.

Następnie przechodzimy do budowy listy rozwijanej. W komórkach „Czy masz samochód służbowy”, możemy wybrać odpowiedź Tak albo Nie. Aby stworzyć poprawność danych, idziemy na kartę Dane – Poprawność danych

Otrzymujemy okno Sprawdzanie poprawności danych wybieramy Dozwolone: Lista a Źródło: wpisujemy odpowiedź tak; nie

Następnie przechodzimy do pola gdzie pracownicy mają wybierać Marki pojazdów z listy i wybieramy z karty Dane – Poprawność danych – Dozwolone: Lista a Źródło wpisujemy formułę =adr.porś($B3)

Dzięki temu Excel sczyta nazwę z komórki B3 czyli tak, a odpowiedź tak jest nazwą tabeli która w rzeczywistości posiada marki samochodu. Ten sam ruch możemy wykonać z modelami. Z karty Dane – Poprawność danych – Dozwolone: Lista a Źródło wpisujemy formułę=adr.porś($C3)

Efekt końcowy jest dokładnie taki jak założyliśmy.

Po więcej porad zapraszamy na szkolenie:
  • MS Excel - poziom zaawansowany...

    Wykorzystaj zaawansowane funkcje Excela, zautomatyzuj powtarzalne czynności i odzyskaj czas na inne zadania....
    Dowiedz się więcej
  • MS Excel zaawansowany e-learni...

    Formuła e-learningu (szkoleń online) jest idealna dla osób, które chcą rozłożyć proces nauki w czasie i nie mogą pozwolić sobie na...
    Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły