Ciekawe funkcjonalności w programie PowerPoint

MS Office
PowerPoint

Jest ogromna różnica, w tym jak kiedyś wyglądały slajdy w prezentacjach multimedialnych, a tym jak wyglądają one dzisiaj. Ta zmiana wynika nie tylko, z większej świadomości aspektów, które wpływają na dobrą prezentację, ale również z lepszej znajomości programu PowerPoint. Nie bez znaczenia mają również funkcjonalności programu, które nie tylko dają większe możliwości, ale też wpływają na jakość pracy podczas tworzenia prezentacji. W tym artykule przybliżymy kilka z nich.

Dyktafon

Funkcja DYKTAFON znajduje się w zakładce NARZĘDZIA GŁÓWNE, w sekcji GŁOS. Warunkiem korzystania z tej opcji jest dostęp do internetu. Notatkę głosową można dodać zarówno na slajdzie jak i w części przeznaczonej do notatek do slajdów, wystarczy w wybrane miejsce przenieść kursor. Można również zmienić język, w tym celu należy kliknąć na strzałkę znajdującą się pod ikoną dyktafonu i wybrać jeden z dostępnych języków.

Szkicownik

Notatki wizualne stają się coraz popularniejsze, nic więc dziwnego, że PowerPoint daje możliwość zmiany wyglądu kształtu na taki, który przypomina odręczny rysunek.

 

Ten efekt można uzyskać w bardzo prosty sposób, wystarczy zmienić styl kontur danego kształtu na SZKICOWANE.  (Zakładka FORMAT KSZTAŁTU → KONTURY KSZTAŁTU (w sekcji style kształtów).

Rysowanie

Kolejną funkcją, która nawiązuje do rysunku jest zakładka RYSOWANIE, w której oprócz kilku różnych narzędzi do rysowania można znaleźć również opcje odpowiedzialne za konwertowanie rysunku na kształt lub zapis matematyczny.

 

Co ważne, zakładka RYSOWANIE nie pojawia się w domyślnych ustawieniach programu. Można ją przypiąć do głównej karty wchodząc w zakładkę PLIK → OPCJE →DOSTOSOWANIE WSTAŻKI zaznaczenie karty RYSOWANIE i zapisanie zmian klikając OK.

KŁÓDKA

Kiedy część elementów na slajdzie jest już ułożona, to warto te elementy zablokować, tak aby niechcący nie zmienić ich położenia. W tym celu należy przejść do zakładki FORMAT KSZTAŁTU, przejść do OKIENKA ZAZNACZENIE, które znajduje się w sekcji ROZMIESZCZENIE i w nowym oknie, które pojawia się po prawej stronie, za pomocą kłódki zablokować odpowiedni element.

Zablokowane elementy będą otoczone ramką, bez charakterystycznych białych punktów które odpowiadają za położenie i format elementu.

 

 

Powyższe opcje są dostępne w najnowszej wersji programu PowerPoint.

Zapraszamy Cię do uczestnictwa w naszych szkoleń z obsługi programu PowerPoint:
 • PowerPoint – Tworzenie prezent...

  Szkolenie "PowerPoint - Tworzenie Prezentacji Multimedialnych" to kurs skierowany do osób, które chcą nauczyć się efektywnego wyko...
  Dowiedz się więcej
 • MS PowerPoint poziom podstawow...

  Poziom podstawowy. Rozpocznij tworzenie prezentacji multimedialnych....
  Dowiedz się więcej
 • PowerPoint – poziom zaawansowa...

  Jeśli szukasz sposobu na utrwalenie wiedzy lub nie możesz uczestniczyć w szkoleniu stacjonarnym - sprawdź naszą ofertę szkolenia e...
  Dowiedz się więcej
 • MS PowerPoint poziom zaawansow...

  Poziom zaawansowany. Poznaj tajniki i sztuczki w PowerPoint....
  Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły