Microsoft Visio - co to jest i do czego służy?

WordPress
Blog

MS Visio to aplikacja służąca do lepszego zobrazowania procesów, schematów lub danych przedstawionych w tabeli. O ile powyższe rzeczy można stworzyć w PowerPointcie lub w Wordzie, o tyle przewagą Visio jest łatwa i intuicyjna obsługa programu, która bez problemu pozwoli na stworzenie bardziej skomplikowanych schematów.

 

Microsoft Visio jest aplikacją płatną, ale wielu użytkowników licencji biznesowych ma dostęp do tej aplikacji z poziomu przeglądarki.

Jak z tego korzystać?

Visio nie jest popularnym rozwiązaniem dlatego, aby skorzystać z możliwości tego narzędzia należy na stronie office.com zalogować się na swoje konto użytkownika. W okienku wyszukiwania należy wpisać nazwę programu, a następnie przejść do aplikacji.

W głównym oknie aplikacji oprócz pustego arkusza znajdują się kategorie szablonów, a także gotowe szablony do uzupełnienia, które można zobaczyć po kliknięciu w WIĘCEJ SZABLONÓW.

MS Visio

800  netto

Poznaj dodatek do MS Office, który pozwala na dużo szybsze tworzenie wykresów w MS Excel i MS Powe...
Zobacz szkolenie

Na potrzeby testów aplikacji stwórzmy prosty proces obsługi klienta. W tym celu przechodzimy do SZABLONÓW ETAPU PROCESU, dzięki czemu kształty, które pojawiają się po lewej stronie okna będą kształtami z tej kategorii, co w zamyśle ma przyspieszyć kreacje procesu. W tym miejscu znajduje się też PLUS odpowiedzialny za dodanie nowej grupy kształtów do PASKA KSZTAŁTÓW.

Po przeciągnięciu na pustą kartkę odpowiednich kształtów, możemy dowolnie je podpisać, łączyć i przesuwać. Aby podpisać kształt należy dodać POLE TEKSTOWE, które znajduje się w zakładce WSTAWIANIE. Opcje odpowiedzialne za edycję tekstu znajdują się w zakładce NARZĘDZIA GŁÓWNE i tutaj też znajduję się funkcja, za pomocą której w łatwy sposób można obrócić tekst.

Po najechaniu myszką na wybrany kształt wokół niego pojawiają się strzałki, które po najechaniu wyświetlają podstawowe kształty, które w szybki sposób można dodać do już rozrysowanego diagramu. Warto zauważyć, że niektóre kształty są celowo podpisane funkcją, tworząc legendę tak aby działanie według diagramów było proste i intuicyjne.

Klikając w zielone kółeczka wyświetlane wokół danego kształtu można połączyć  strzałkami konkretne elementy między sobą.

 

Jeżeli chodzi o wygląd kształtu, to ten zawsze można edytować w zakładce KSZTAŁT. Tutaj również znajduje się STYL ŁĄCZNIKA, w którym dostępne są 3 rodzaje strzałki – linie proste i krzywe oraz kąt prosty.

 

Rozrysowany schemat można  dostosować do kolorów marki, przechodząc do opcji WIĘCEJ KOLORÓW WYPEŁNIENIA, która znajduje się po rozwinięciu strzałki przy opcji WYPEŁNIENIE KSZTAŁTU i KONTUR KSZTAŁTU.  Tutaj też znajduje się opcja PRZEZROCZYSTOŚĆ, którą można wykorzystać przy podkreśleniu kluczowych oraz opcjonalnych elementów procesu.

Finalną wersje projektu można pobrać jako plik PDF lub obraz, przechodząc do zakładki PLIK ˃ ZAPISZ JAKO.

 

Jeśli na co dzień korzystasz z produktów Microsoft to praca z Visio będzie dla ciebie prosta i intuicyjna. A jeżeli chcesz rozwijać swoje kompetencje cyfrowe to konieczne sprawdź ofertę naszych szkoleń zarówno tych stacjonarnych jak i tych prowadzonych w formie online.

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły