MS OneNote – jak z tego korzystać?

Blog
Office 365

Przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się stracić wiele cennych minut na sprawdzaniu poczty, komputera czy internetu, w poszukiwaniu jednej, cennej informacji lub pliku? No właśnie. A gdyby tak można było wszystko zapisać w jednym miejscu, niezależnie od tego czy jest to tekst czy dźwięk audio… Na szczęście na rynku istnieje już odpowiednie rozwiązanie i nazywa się Microsoft OneNote.

 

MS OneNote to aplikacja do tworzenia notatek, która spodoba się wszystkim tym, którzy cenią sobie porządek, w swojej komputerowej dokumentacji. Jednak możliwość odpowiedniej segmentacji treści to tylko jedna z wielu funkcji, które zawiera, w sobie ten program. W punktach poniżej przybliżymy Ci kilka z nich.

 

Ten cyfrowy notes swoim wyglądem przypomina edytor tekstu, z tą różnicą, że tutaj w głównym oknie widoczne są sekcje oraz strony w sekcji, które można porównać do zakładek i kartek.

 

W celu tworzenia nowej sekcji lub strony, w sekcji należy kliknąć w ikonę plusa.

Już sam fakt korzystania z sekcji i stron bardzo porządkuje treść, jednak nie jest to jedyne rozwiązane odpowiedzialne za katalogowanie informacji. TAGI bo o nich mowa, dają możliwość przypisania materiału do konkretnej grupy np. zadania do omówienia z szefem, lub pomysły na przyszłość, co przydaje się szczególnie, w sytuacji kiedy w notesie znajdują się informacje różnego rodzaju.

 

Aby przypisać dany fragment do konkretnego TAGU należy go zaznaczyć i z listy tagów umieszczonej w głównym panelu wybrać odpowiedni TAG. Ikonka symbolizująca TAG pojawi się przy wybranym fragmencie, a funkcja ZNAJDZ TAG umożliwi błyskawiczne przejście do zaznaczonych treści.

Jedną z zalet OneNota, jest możliwość dodawania plików, w różnych formatach, co więcej pliki tekstowe, prezentacje czy grafiki możesz „wdrukować” do notesu, co nie tylko wpływa na oszczędność czasu, ale daje też możliwość zaznaczenia, w pliku swoich komentarzy.

 

Po wklejeniu lub przerzuceniu plików do notesu, w nowym oknie pojawi się funkcja WSTAW WYDRUK, która po kliknięciu przekonwertuje i wklei zawartość pliku do skoroszytu.

NAGRAJ DŹWIĘK i NAGRAJ WIDEO to opcje, które są dostępne w zakładce WSTAWIANIE, a za ich pomocą można dodać notatkę głosową, lub nagrać plik video.

Nowych użytkowników może zdziwić fakt, że w zakładce PLIK nie znajduje się funkcja zapisz, wynika to z tego, że wszystkie zmiany w pliku zapisywane są automatycznie.

 

Jak widać korzystanie z tej aplikacji jest łatwe i intuicyjne mimo, że omówione tutaj funkcje stanowią zaledwie procent wszystkich możliwości jakie daje OneNote. Warto się z nimi zapoznać, dlatego że wielu użytkowników MS OneNote uważa, że pod względem możliwości jest to najbardziej rozbudowane narzędzie do tworzenia cyfrowych notatek.

Poznaj inne możliwości, jakie oferuje Office 365 dzięki naszym szkoleniom:
 • Microsoft 365 (dawniej Office ...

  Najbardziej praktyczny kurs – Microsoft 365. Poznaj sposoby ułatwiające współpracę w ramach pakietu....
  Dowiedz się więcej
 • Wymiana danych w MS Office

  Wymiana danych w MS Office – twórz aplikacje w oparciu o najpopularniejsze programy pakietu MS Office. ...
  Dowiedz się więcej
 • Komunikacja i współpraca z MS ...

  Poznaj narzędzie do współpracy i komunikacji w ramach pakietu Office 365. Pracuj świadomie na platformie współpracy grupowej....
  Dowiedz się więcej
 • MS Teams e - learning

  Dowiedz się jak sprawić, żeby MS Teams był do Twoich usług w zakresie komunikacji, organizacji spotkań i grupowej pracy na plikach...
  Dowiedz się więcej
 • MS SharePoint End User

  Microsoft SharePoint pozwala tworzyć witryny zespołów, wspierając tym samym współpracę miedzy oddalonymi od siebie oddziałami czy ...
  Dowiedz się więcej
 • MS SharePoint Power User

  Microsoft SharePoint to platforma aplikacji webowych, powstała w wyniku połączenia wielu usług, produktów i technologii. Dzięki te...
  Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły