Parametr pola (field parameter) w Power BI
Developerzy Power BI co rusz zasypują nas nowościami. Każda z tych nowości dopełnia Power BI jako narzędzie. Wśród nich niektóre wydają się mniej istotne, drugie wręcz przeciwnie. W maju 2022 właśnie taką perełką uraczył nas Microsoft oddając szerokiemu grono parametry pól.
Czy potrzebuję parametrów pola?
Wyobraź sobie, że zostałeś poproszony o przygotowanie raportu pokazujący sumaryczną kwotę sprzedaży.
Sumaryczna kwota sprzedaży – wynik wraz z definicją miary
Dość proste działanie, prawda? Warto jednak zadać pytanie względem czego chcemy analizować kwotę sprzedaży? Względem daty/kategorii/produktu/sprzedawcy?
Dość proste działanie, prawda? Warto jednak zadać pytanie względem czego chcemy analizować kwotę sprzedaży? Względem daty/kategorii/produktu/sprzedawcy?
Możesz oczywiście przygotować tak wiele wizualizacji ile wymiarów do analizy danych. Jeśli jednak musisz szanować miejsce na stronie raportu a dodatkowo chcesz dodać raportowi trochę sznytu – możesz skorzystać z fragmentatora, który będzie przełączał pole po którym sumowana jest sprzedaż.
Ewentualnie, Ci lubiący syzyfowe prace mogli spróbować wykorzystać odpowiednie zakładki aby uzyskać efekt. Zarządzanie zakładkami jednak przy takiej liczbie elementów jest delikatnie mówiąc utrudnione.
Dziś możesz to zrobić o wiele prościej a z pomocą przychodzi funkcjonalność o nazwie Field Parameter czyli parametr pola.
Przypomnijmy, że funkcja ta pojawiła się w Power BI dopiero w 2022 roku.Aby uzyskać efekt jak na poprzedniej animacji – wystarczy, że utworzysz nowy parametr pola.
Możesz to zrobić wybierając opcję Pola schowaną pod przyciskiem Nowy parametr na karcie Modelowanie.
Następnie dodaj do niego pola, które chcesz wykorzystać do podłożenia fundamentu pod wizualizację. W naszym przypadku – rok, kategorię, nazwę kanału sprzedaży, status.
Domyślnie Power BI podpowiada nam zaznaczenie opcji Dodaj fragmentator do strony. Dzięki temu będziesz mógł od razu przełączać horyzont wizualizacji.
Zwróć uwagę, że dostałeś fragmentator, który zawiera nazwy kolumn. Jest on zatem dość różny od standardowych fragmentatorów przechowujących listę wartości z kolumny (pola). Ten fragmentator zawiera nie zawartość ale nazwy kolumn, których użyłeś do utworzenia parametru pola.
Możesz już skorzystać z tego pola tworząc wizualizacje. Utworzymy zatem wizualizację typu wykres kolumnowy grupowany, która będzie przedstawiać sumę sprzedaży. Na oś X przeniesiemy zaś parametr utworzony wcześniej.
Bez zaznaczenia konkretnej nazwy pola na fragmentatorze wykres przyjął pierwsze dostępne pole tak, aby nie pokazywać pustego kafelka. W widocznym powyżej przykładzie jest to pole rok. Możemy teraz bez problemu zaznaczyć dowolny element na fragmentatorze co spowoduje dynamiczne przerysowanie od nowa wykresu.
Po wybraniu konkretnej wartości na fragmentatorze Power BI wzywa do siebie odpowiednie kafelki (fragmentator + wykres) i ustala co się powinno znaleźć na osi. Dzięki temu wyświetla nam dynamicznie wykres pozwalający zmieniać horyzont, względem którego analizujemy dane.