Power BI - rekiny na raporcie

Power BI

Akwarium w raporcie Power BI

Na początek jedno sobie ustalmy zanim zasypiecie nas mailami „A na szkoleniu to mówicie, że ta wizualizacja nie jest zbyt biznesowa, a tutaj proszę – artykulik i promowanko”. Ten artykuł ma otwierać oczy na mnogość dostępnych wizualizacji – niekoniecznie zachęcamy do wykorzystania tej wizualizacji w Waszym prawdziwym, biznesowym raporcie (choć wiemy, że Wasza kreatywność nie zna granic).

Power BI wjechał na salony i przebojowo zasiadł na tronie króla narzędzi z grupy self-service Business Intelligence. Ciężko się temu dziwić – jest to przepotężne narzędzie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ten co lubi dłubać w danych ma do dyspozycji PowerQuery i DAX a ten kto lubi bardziej w kolorki – mnóstwo wizualizacji. Ten zaś kto spełnia się w administrowaniu ma ogromne pole do popisu po stronie usługi powerbi.com.

Czasem jednak zdarza się, że chcemy zbudować wizualizację na raporcie, jednak nie jesteśmy w stanie odnaleźć żadnej pasującej do Twoich potrzeb.

Nie jesteśmy jednak ograniczeni tylko do tych widocznych wizualizacji. Microsoft udostępnia nam z poziomu Power BI Desktop dostęp do galerii wizualizacji. Uprzedzając pytanie – tak, część z nich jest płatna jeśli chcemy wykorzystać pełen ich potencjał.

Dziś zajmiemy się jedną wizualizacją, która ma moc otwierania oczu na możliwości kryjące się dla twórców wizualizacji.

Zaczniemy od tego aby zbudować na raporcie wizualizację typu Tabela pokazującą kwotę sprzedaży dla danej kategorii produktu.

Przykładowy kafelek z tabelą może wyglądać następująco:

Następnie do naszego raportu dodamy niestandardową wizualizację. Aby dodać wizualizacje przejdź do polecenia Z usługi AppSource dostępnej pod przyciskiem Więcej wizualizacji na karcie Narzędzia główne.

Lokalizacja polecenia Z usługi AppSource na wstążce Power BI

Power BI (zakładając oczywiście, że jesteś zalogowany) wyświetli dla Ciebie okno jak na poniższym rysunku:

Galeria dodatków w AppSource w Power BI Desktop

Power BI e-learning

199  netto

Power BI to rewolucyjne narzędzie ze stajni Microsoft. To narzędzie, w którym po naszym szkoleniu ...
Zobacz szkolenie

Zdecydowanie polecamy przejrzenie dostępnych wizualizacji tak, aby z tyłu głowy mieć jakie są dostępne wizualizacje niestandardowe, które mogą wzbogacić wygląd Twojego raportu w Power BI.

W polu wyszukiwania wpisz aquarium. Powinieneś zobaczyć następującą wizualizację o nazwie Enlighten Aquarium przygotowaną przez Enlighten Designs.

Kliknij w ikonę wizualizacji a w kolejnym oknie wybierz polecenie Dodaj.

Power BI poinformuje Cię, że wszystko poszło po jego myśli następującym komunikatem.

Od tej chwili wizualizacja Enlighten Aquarium znajduje się już na liście wizualizacji pod wszystkimi standardowo dostępnymi wizualizacjami w Power BI.

Pozostaje nam zatem wykorzystać naszą nowododaną wizualizację na płótnie raportu. W tym celu zamienimy dostępną już tabelę na akwarium. W Power BI taka zamiana jednej wizualizacji w drugą jest dziecinnie prosta. Wystarczy zaznaczyć już istniejący kafelek (tabela z kwotą sprzedaży podzieloną na kategorie) i kliknąć ikonkę rybki wskazaną na powyższym zrzucie.

et voilà !

 

Na płótnie naszego raportu zagościły udomowione rybki. Każda z nich reprezentuje inną kategorię sprzedaży a jak można się domyśleć – ich rozmiar przekłada się wprost na wielkość tuszy. Wizualizacja oddaje w ręce użytkownia wiele opcji, które pozwalają między innymi zarządzać skalowaniem wielkości. Jednak my postawmy inaczej – czy nasze kategorie to zwykłe parkowe płocie czy też rekiny sprzedaży? Nie ulega wątpliwości, że rekiny 😉 Kształt rybek też można zmieniać. W opcjach wizualizacji wybierz wartość Sharks w grupie Series w opcjach formatowania kafelka.

Możesz zatem już bez trudu utworzyć raport pokazujący np. sprzedaż handlowców u Ciebie w firmie =, choć pozostałbym powściągliwy przy (nad)używaniu tej opcji.

Power BI pozwala na tworzenie interaktywnych i dynamicznych raportów. Warto pamiętać, że w przypadku gdy nie możemy dopasować standardowych wizualizacji do naszego wymarzonego projektu raportu, dobrym pomysłem jest sięgnięcie do wizualizacji niestandardowych i sprawdzenie czy nie ukrywa się w nich jakaś perełka.

Jeśli chcesz poznać możliwości Power BI dokładnie - sprawdź nasze szkolenia stacjonarne i e-learningowe z linkami poniżej:
  • Power BI

    Naucz się tworzyć nowoczesne i dynamiczne raporty w dedykowanym narzędziu ze stajni Microsoft. Dzięki szkoleniu będziesz w stanie ...
    Dowiedz się więcej
  • Power BI e-learning

    Power BI to rewolucyjne narzędzie ze stajni Microsoft. To narzędzie, w którym po naszym szkoleniu bez trudu utworzysz czytelne, es...
    Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły