Zmiana formatu slajdu w programie PowerPoint

Format slajdu to jedna z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić, zanim przystąpimy do projektowania prezentacji biznesowej i uzupełniania slajdów, o odpowiednie teksty i zdjęcia. Ta istotna kwestia wpływa nie tylko na wygląd slajdów podczas wystąpienia, ale również na to jak zostaną zaprezentowane poszczególne elementy, na slajdzie. Co więcej, dzięki tej funkcji program PowerPoint z programu do tworzenia prezentacji zmienia się, w zaawansowany program graficzny.

Jeszcze kilka lat temu najbardziej popularnym formatem slajdów, był format 4:3, dziś kiedy technologia jest już, w zupełnie innym miejscu i ekrany monitorów kształtem przypominają prostokąt, rekomendujemy ustawienie slajdu do formatu 16:9. Dodatkowo program PowerPoint daje nam możliwość zmiany slajdu do takich wymiarów jak A4, czy 1080×1080 pikseli, a dzięki temu możliwość tworzenia materiałów graficznych za pomocą tego programu jest nieograniczona.

Poniżej pokażemy Ci jak to zrobić.

Aby zmienić format slajdu kliknij w zakładkę PROJEKTOWANIE i w sekcji DOSTOSOWANIE wybierz funkcji ROZMIAR SLAJDU.

Dostępne są tutaj 3 opcję formatu: 4:3, 16:9 oraz format niestandardowy. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy slajdy o wymiarze 4:3 będą wyświetlały się z dużym marginesem po lewej i prawej stronie, dlatego najbezpieczniej jest wybrać format 16:9.

 

 

NIESTANDARDOWY FORMAT wybierz w sytuacji, kiedy za pomocą tego programu chcesz stworzyć innym materiał graficzny np. miesięczny raport sprzedaży lub baner reklamowy do sklepu internetowego.

Po wejściu w funkcję można wybrać format z listy w komórce DOPASUJ ROZMIAR SLAJDÓW lub manualnie ustawić nowy wymiar slajdu, wpisując odpowiednią wartość w komórce wysokość i szerokość. Ważne, jeżeli chcesz ustawić format, w pikselach to na końcu wartości dodaj skrót px np. 1080 px. Program z automatu zamieni piksele na centymetry, ale ustaw.iony format zostanie zachowany

 

 

Po wybraniu formatu program zada pytanie czy zawartość, która jest na slajdzie ma być maksymalizowana czy dopasowana. Jeżeli zaczynasz projekt to, jaką opcję wybierzesz nie ma znaczenia, a jeżeli zmieniasz format w trakcie pracy to wiedz, że funkcja MAKSYMALIZUJ powiększy dotychczasową zawartość slajdu, a funkcja DOPASUJ dostosuje ją do nowego formatu. Bardzo dobrze to widać, na poniższym obrazie, gdzie format slajdu ze zdjęciem został zmieniony do A4.

 

Jedna funkcja, a ile możliwości! Prawda? Kliknij tutaj jeżeli chcesz się dowiedzieć jeszcze więcej -> MS PowerPoint .