Zmiana formatu slajdu w programie PowerPoint

PowerPoint

Format slajdu to jedna z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić, zanim przystąpimy do projektowania prezentacji biznesowej i uzupełniania slajdów, o odpowiednie teksty i zdjęcia. Ta istotna kwestia wpływa nie tylko na wygląd slajdów podczas wystąpienia, ale również na to jak zostaną zaprezentowane poszczególne elementy, na slajdzie. Co więcej, dzięki tej funkcji program PowerPoint z programu do tworzenia prezentacji zmienia się, w zaawansowany program graficzny.

 

Jeszcze kilka lat temu najbardziej popularnym formatem slajdów, był format 4:3, dziś kiedy technologia jest już, w zupełnie innym miejscu i ekrany monitorów kształtem przypominają prostokąt, rekomendujemy ustawienie slajdu do formatu 16:9. Dodatkowo program PowerPointdaje nam możliwość zmiany slajdu do takich wymiarów jak A4, czy 1080×1080 pikseli, a dzięki temu możliwość tworzenia materiałów graficznych za pomocą tego programu jest nieograniczona.

 

Poniżej pokażemy Ci jak to zrobić.

 

Aby zmienić format slajdu kliknij w zakładkę PROJEKTOWANIE i w sekcji DOSTOSOWANIE wybierz funkcji ROZMIAR SLAJDU.

 

Dostępne są tutaj 3 opcję formatu: 4:3, 16:9 oraz format niestandardowy. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy slajdy o wymiarze 4:3 będą wyświetlały się z dużym marginesem po lewej i prawej stronie, dlatego najbezpieczniej jest wybrać format 16:9.

NIESTANDARDOWY FORMAT wybierz w sytuacji, kiedy za pomocą tego programu chcesz stworzyć innym materiał graficzny np. miesięczny raport sprzedaży lub baner reklamowy do sklepu internetowego.

 

Po wejściu w funkcję można wybrać format z listy w komórce DOPASUJ ROZMIAR SLAJDÓW lub manualnie ustawić nowy wymiar slajdu, wpisując odpowiednią wartość w komórce wysokość i szerokość. Ważne, jeżeli chcesz ustawić format, w pikselach to na końcu wartości dodaj skrót px np. 1080 px. Program z automatu zamieni piksele na centymetry, ale ustaw.iony format zostanie zachowany.

Po wybraniu formatu program zada pytanie czy zawartość, która jest na slajdzie ma być maksymalizowana czy dopasowana. Jeżeli zaczynasz projekt to, jaką opcję wybierzesz nie ma znaczenia, a jeżeli zmieniasz format w trakcie pracy to wiedz, że funkcja MAKSYMALIZUJ powiększy dotychczasową zawartość slajdu, a funkcja DOPASUJ dostosuje ją do nowego formatu. Bardzo dobrze to widać, na poniższym obrazie, gdzie format slajdu ze zdjęciem został zmieniony do A4.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej wybierz jeden z naszych kursów:
 • PowerPoint – Tworzenie prezent...

  Szkolenie "PowerPoint - Tworzenie Prezentacji Multimedialnych" to kurs skierowany do osób, które chcą nauczyć się efektywnego wyko...
  Dowiedz się więcej
 • MS PowerPoint poziom podstawow...

  Poziom podstawowy. Rozpocznij tworzenie prezentacji multimedialnych....
  Dowiedz się więcej
 • PowerPoint – poziom zaawansowa...

  Jeśli szukasz sposobu na utrwalenie wiedzy lub nie możesz uczestniczyć w szkoleniu stacjonarnym - sprawdź naszą ofertę szkolenia e...
  Dowiedz się więcej
 • MS PowerPoint poziom zaawansow...

  Poziom zaawansowany. Poznaj tajniki i sztuczki w PowerPoint....
  Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły