Adobe Photoshop - usuwanie elementów obrazu

Photoshop
Adobe

Adobe Photoshop to jeden z najlepszych programów do edycji fotografii i efektów specjalnych. Posiada zaawansowane narzędzia do wykonywania retuszu zdjęć, które w krótkim czasie pozwalają nam na osiągnięcie nawet wydawałoby się trudnych celów z tym związanych.

 

Jednym z najciekawszych narzędzi tego typu jest Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości, które pozwala szybko pozbyć się zbędnych elementów z obrazu. Narzędzie to po raz pierwszy zadebiutowało w wersji Photoshop’a CS5, a obecnie w najnowszej wersji programu ma sporo dodatkowych opcji i udogodnień.

 

Użycie tego narzędzia we właściwy sposób, wraz z kilkoma innymi pomocniczymi narzędziami takimi jak narzędzia do zaznaczania lub narzędzia pędzli korygujących, pozwala na wymazanie niechcianych elementów w bardzo krótkim czasie w sposób prawie automatyczny.

 

Poniżej znajduje się przykład fotografii, na której widok osoby jest przesłonięty przez siatkę do gry w piłkę plażową. Chcielibyśmy, aby siatka zasłaniająca twarz tej osoby została permanentnie wymazana z obrazu.

Całą operację najwygodniej jest wykonać możliwie w najmniejszej ilości kroków, ale zwykle nie wystarczy użycie jednego narzędzia. W naszym wypadku będziemy musieli jeszcze skorzystać z narzędzia do zaznaczania o nazwie Zakres kolorów oraz z punktowego pędzla korygującego.

 

Moglibyśmy próbować zaznaczyć niechcianą siatkę jednym z dostępnych narzędzi w przyborniku po lewej stronie, takich jak np.: lasso, lasso wielokątne, lasso magnetyczne, szybkie zaznaczanie, różdżka, zaznaczanie obiektów.

Najlepiej jednak w tym wypadku sprawdzi się narzędzie dostępne w menu Zaznaczanie o nazwie Zakres kolorów, gdyż zaznaczy ono naszą siatkę bardziej dokładnie i w o wiele krótszym czasie.

Narzędzie to służy do zaznaczania pikseli obrazu o jednakowym lub zbliżonym kolorze, niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują. Przed użyciem tego narzędzia należy upewnić się, że wszystkie inne wcześniejsze zaznaczenia zostały usunięte. Kolory wybieramy korzystając z ikonki kroplomierza znajdującej się z prawej strony okienka Zakres kolorów. Chcąc dodać różne kolory lub odcienie danego koloru warto wybrać kroplomierz z plusikiem i klikać w obrębie niebieskiej siatki na obrazie, aby wychwycić możliwie dużo znajdujących się na niej różnych odcieni koloru niebieskiego.

W zależności od zdefiniowanej czułości tego narzędzia widocznej na suwaku o nazwie Nieostrość otrzymamy zaznaczone większe lub mniejsze obszary związane z wybranymi kolorami. Będą one widocznie w okienku podglądu standardowo w białym kolorze na czarnym tle.

Po zdefiniowaniu odpowiednich kolorów klikamy przycisk OK, a następnie wybieramy z menu Zaznaczanie polecenie o nazwie Zmień->Rozszerzanie, aby nieco powiększyć obszar zaznaczenia gdyby na tym etapie nie było ono jeszcze idealne i na przykład nie zawierało wszystkich pikseli niebieskiej siatki.

Retusz fotografii w Photoshop

1 200  netto

Poznaj wszystkie możliwości obróbki zdjęć jakie daje nam program Photoshop....
Zobacz szkolenie

Rozszerzenie zaznaczenia spowoduje, że oprócz samej siatki zaznaczy się jeszcze wąska obwódka wokół niej. Dzięki temu, program będzie mógł lepiej uzupełnić brakujące fragmenty obrazu.

 

W drugim kroku operacji z menu Edycja wybieramy narzędzie: Wypełnij z uwzględnieniem zawartości.

Narzędzie to posiada przybornik umieszczony z lewej strony oraz panel z dodatowymi ustawieniami umieszczony z prawej strony.

Z domyślnymi ustawieniami, to narzędzie działa bardzo dobrze a chcąc uzyskać jeszcze lepszą jakość można użyć  pędzelka próbkowania aby edytować obszar próbkowania w czasie rzeczywistym . Pędzelek ten jest dostępny w przyborniku po lewej stronie.

Zaznaczając obszary za pomocą tego pędzla, możemy dodawać lub usuwać próbkowane obszary które używane są do wypełniania zaznaczenia. Narzędzie to w obecnej wersji Photoshopa (tj. 23.3.1) posiada aktywny podgląd, w wysokiej rozdzielczości.

 

Jeżeli chcemy zmienić obszar wypełnienia możemy skorzystać natomiast z narzędzia lasso dostępnego również w przyborniku po lewej stronie.

 

Dodatkowe opcje Wypełniania z uwzględnieniem zawartości umieszczone z prawej strony okna programu i dzielą się na cztery zakładki:

 

Nakładka obszaru próbkowania

 

Opcje obszaru próbkowania

 

Ustawienia wypełniania

 

Ustawienia wyjściowe

 

Zakładka z ustawieniami o nazwie: Nakładka obszaru próbkowania umożliwia włączenie wyświetlania obszaru próbkowania, w oknie dokumentu po stronie lewej. Może ona wskazywać obszar próbkowania lub obszar wykluczony. Standardowo obszar próbkowania jest oznaczany kolorem zielonym. W panelu tym możemy zmienić  ten kolor lub stopień jego przezroczystości.

Zakładka z ustawieniami o nazwie: Opcje obszaru próbkowania pozwala określić obszar gdzie program powinien szukać pikseli źródłowych do wypełniania zawartości zaznaczonego obszaru wypełnienia. Mamy do wyboru trzy opcje dla tego ustawienia: Automatyczny, Prostokątny, Własny. W większości wypadków najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie opcji Automatyczny dzięki czemu program użyje zawartości podobnej do tej która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zaznaczonego obszaru wypełnienia.

 

Przy bardziej skomplikowanych wypełnieniach należy wybrać opcję Własny i dokładnie określić obszar próbkowania w oknie po lewej stronie (oznaczony zielonym kolorem) przy użyciu pędzla próbkowania.

 

Opcja Prostokątny jest najmniej elastycznym sposobem próbkowania gdyż uwzględnia sztywny, prostokątny obszar próbkowania.

 

Włączenie opcji Próbkuj wszystkie warstwy spowoduje natomiat prókowanie pikseli żródłowych zanjdujących się na wszystkich warstwach, w naszym wypadku nie ma wpływu na działanie tego narzędzia gdyż w naszym dokumencie mamy dostępną tylko jedną warstwę.

Zakładka z ustawieniami o nazwie: Ustawienia wypełniania umozliwia określenie stopnia adaptacji kolorów, w tym w szczególnosci kontrastu i jasności celem lepszego dopasowania do naszego obrazu. Proponuję wybrać tutaj opcję Wysoka lub Bardzo wysoka aby uzyskać efekt o najlepszej jakości.

 

Mamy również dostęp do opcji Dopasowanie obrotu – ma ona znaczenie gdy wypełniamy zaznaczone obszary wzorkiem który trzeba obrócić celem dopasowania. W naszym przykładzie użycie tej opcji będzie zbędne jako że wypełnienie stanowi głównie tekstura skóry twarzy prezentowanej osoby.

 

Wybranie opcji Skalowanie powoduje zmiany rozmiaru zawartości elementow wypełniających, poprawiajacych często jakość wypełniania zaznaczonych obszarów szczególnie w przypadku gdy wypełniamy obrazem o innej perspektywie . W naszym przypadu więc ta opcja nie ma również uzasadnionego zastosowania, pozostawiamy ja wyłączoną.

 

Wybranie opcji Odbicie powduje zmiany symetrii poziomej elemetnów wypełniajacych, w naszym przykładzie pozostawiamy tę opcję również wyłączoną.

 

Zakładka z ustawieniami o nazwie: Ustawienia wyjścia umożliwia określenie wyniku działania całego narzędzia. W zależności jakie prace planujemy później wykonywać na obrazie można efekt naszej pracy zastosować do bieżącej warstwy, nowej warstwy lub powielonej warstwy. W naszym przypadku wybierzmy opcję do bieżącej warstwy, dzięki czemu nie będziemy niepotrzebnie tworzyli dodatkowych warstw.

 

Naciskamy przycisk OK i obserwujemy jak program Photoshop przetwarza i usuwa siatkę z twarzy prezentowanej osoby. Końcowy efekt działania narzędzia został pokazany poniżej:

Wszelkie niedoskonałości (jeżeli jakieś występują) należy teraz wyretuszować za pomocą narzędzia: punktowy pędzel korygujący, dostępnego w przyborniku po lewej stronie.

Prezentowana ścieżka działań związana z retuszem tego zdjęcia zapewne znajdzie zastosowanie przy wielu podobnych sytuacjach, w których będzie trzeba usnąć ze zdjęcia niechciane elementy. Należy pamiętać, że niektóre zdjęcia mogą wymagać dodatkowych zabiegów, aby uzyskać profesjonalny efekt.

Jeżeli chcesz poznać więcej funkcjonalności programów Adobe, zapraszamy na nasze szkolenia:
  • Adobe Illustrator

    Wykorzystując narzędzia dostępne w programie Adobe Illustrator stwórz z nami między innymi zaawansowane projekty wektorowe oraz ob...
    Dowiedz się więcej
  • Adobe InDesign - poziom zaawan...

    Poszerz swoją wiedzę wykorzystując zaawansowane narzędzia programu Adobe InDesign....
    Dowiedz się więcej
  • Adobe InDesign- poziom podstaw...

    Zacznij samodzielnie realizować projekty z dziedziny wektorowej grafiki komputerowej. ...
    Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły