Filtrowanie funkcją FILTRUJ zamiast autofiltrem
Funkcja FILTRUJ (ang. FILTER)
Jeśli wolisz oglądać niż czytać – zobacz w filmiku co potrafi funkcja FILTRUJ() w MS Excel
W poprzednim naszym artykule opisaliśmy funkcję SORTUJ() (jeżeli jeszcze jej nie znasz, to zachęcamy, aby się z nią zapoznać przed przeczytaniem tego artykułu, można to zrobić bezpośrednio klikając w poniższy link:
Znając już funkcję SORTUJ() być może domyślasz się już, jak będzie wyglądać i działać funkcja FILTRUJ(). Dokładnie analogicznie 😊 A zatem będzie filtrować dane źródłowe i wprowadzać je w nowym miejscu arkusza. Zobaczmy więc jak funkcja wygląda na przykładzie tych samych danych, co przy sortowaniu.
Składnia funkcji FILTRUJ().
W przypadku tej funkcji obowiązkowe do podania są dwa argumenty:
- tablica – czyli zakres danych, które mają być wzięte do filtrowania (podawany bez nagłówków)
- uwzględnienie – kryterium (lub zestaw kryteriów, które mają być zastosowane).
Chcąc przykładowo wyfiltrować osoby pracujące w dziale marketingu funkcja powinna wyglądać następująco:
Filtrowanie pracowników działu Marketing
Warto wspomnieć dodatkowo, że (identycznie jak w przypadku funkcji SORTUJ()):
- funkcja FILTRUJ() będzie się na nowo przeliczać przy każdej zmianie w danych (lub przy dopisaniu danych do tabeli). Dzięki temu ponownie mamy dynamiczne narzędzie, którego nie musimy samodzielnie odświeżać.
- funkcja FILTRUJ() jest funkcją tablicową, przy czym rozmiar tablicy wynikowej jest uzależniony od tego, ile danych spełnia podane przez nas kryteria filtrowania.
Funkcja FILTRUJ() ma możliwość podania jeszcze jednego argumentu, czyli [jeśli_puste]. Mówi on o tym, co funkcja ma zwracać w przypadku, gdy żadne dane nie naszych kryteriów (jeśli go nie podamy, a żadne dane nie pasują do kryteriów, to funkcja zwróci błąd).
Ostatnia sprawa w kwestii funkcji FILTRUJ() to możliwość wprowadzania wielu kryteriów do funkcji. Można to oczywiście zrobić pamiętając o tym, że:
- każde kryterium musi być ujęte w nawias,
- kryteria, które mają być spełnione jednocześnie łączymy znakiem *,
- kryteria, które mają być spełnione na zasadzie LUB łączymy znakiem +.
Przykładowo, jeśli chcemy wyfiltrować osoby pracujące w dziale marketingu lub w dziale IT, to powinniśmy wprowadzić formułę wyglądającą następująco:
Filtrowanie według dwóch kryteriów
Proste? 😊 Mam nadzieję, że tak i że od teraz sortowanie i filtrowanie danych będzie dla Ciebie jeszcze szybsze, jeszcze efektywniejsze i jeszcze przyjemniejsze.
Na koniec jeszcze jedna uwaga ogólna: prezentowane powyżej dane były zorganizowane w tabeli o nazwie Pracownicy. Dzięki temu po dopisaniu do niej nowych danych, te dane były uwzględniane w funkcjach SORTUJ() i FILTRUJ(). Gdyby jednak tak nie było i dane były przechowywane w standardowym zakresie danych, to po dopisaniu nowych danych należałoby zmienić w funkcjach zakres sortowanych lub filtrowanych danych źródłowych. O tym, dlaczego jednak warto przechowywać dane w tabelach możesz przeczytać w innym artykule na naszym blogu.
Jeśli chcesz przećwiczyć powyższą funkcję w praktyce razem z nami lub poznać inne sprytne narzędzia Excela, to zapraszamy Cię na odpowiednie szkolenie.