Jakie narzędzia należy znać, aby zostać analitykiem danych?

Excel
Power BI

W dzisiejszym świecie liczy się informacja, a dane w firmie, wykorzystywane w odpowiedni sposób,  mają ogromne znaczenie. To na ich podstawie można zauważyć trendy, wyciągnąć odpowiednie wnioski czy zaplanować działania na najbliższe miesiące. Nic więc dziwnego, że analitycy danych to specjaliści, którzy w ostatnich latach są jednym z najbardziej poszukiwanych osób na rynku pracy. Jednak co ciekawe, próg wejścia do tego zawodu jest niższy niż w przypadku topowych zawodów związanych z branżą IT.

 

Czego należy się nauczyć oraz co podkreślić w trakcie rozmowy z potencjalnym pracodawcą ? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kim jest analityk danych ?

 

Analityk danych to specjalista, który zajmuje się zbieraniem, badaniem, przetwarzaniem oraz interpretacją danych po to, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jego głównym zadaniem jest rozłożenie informacji na czynniki pierwsze, znalezienie zależności pomiędzy konkretnymi cyframi oraz przełożenie tych spostrzeżeń na realną sytuację w danej organizacji. Na lisie zadań takiej osoby znajduje się również wizualizacja danych oraz tworzenie raportów.

 

Jakie narzędzia należy opanować, aby zostać analitykiem danych ?

 

Aktualnie liczba informacji jakie są obecne w przedsiębiorstwach jest tak duża, że aby odnaleźć się w gąszczu cyfr i z sukcesem zbierać, przetwarzać i analizować dane potrzebna nie tylko dociekliwość ale także umiejętność logicznego myślenia. Oprócz powyższych kompetencji standardem w tej profesji staje się korzystanie ze specjalistycznych programów, które automatyzują pracę i pomagają w tworzeniu odpowiednich raportów.

Aby przygotować się do pracy analityka danych skorzystaj z naszych kursów
 • MS Excel - poziom zaawansowany...

  Wykorzystaj zaawansowane funkcje Excela, zautomatyzuj powtarzalne czynności i odzyskaj czas na inne zadania....
  Dowiedz się więcej
 • Język SQL (MS SQL)

  Szkolenie dedykujemy wszystkim rozpoczynającym pracę z językiem SQL. Dzięki szkoleniu poznasz jego fundamenty oraz zależności rząd...
  Dowiedz się więcej
 • Power BI

  Naucz się tworzyć nowoczesne i dynamiczne raporty w dedykowanym narzędziu ze stajni Microsoft. Dzięki szkoleniu będziesz w stanie ...
  Dowiedz się więcej

Microsoft Excel

 

Excel jest dobrym programem do analizy danych, jeżeli pracuje się w małym przedsiębiorstwie, które chce pozostać mikroprzedsiębiorstwem. W innym przypadku Microsoft Excel może nie poradzić sobie z przetwarzaniem tak dużej ilości danych. Niemniej jednak znajomość tego programu na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym jest wymagana w przypadku większości rekrutacji. Bardzo często początek przygody z raportowaniem i automatyzacją pracy zaczyna się właśnie w Excelu, więc korzystanie z możliwości jakie daje Excel to taki must have każdego analityka.

 

SQL

 

Duża część pracy analityka danych polega na zarządzaniu i analizowaniu danych przechowywanych w bazach danych. Znajomość języka SQL (Structured Query Language) jest niezbędna do tworzenia odpowiednich zapytań, segmentacji informacji i wykonywania operacji na bazach danych. Podstawowa wiedza z pisania zapytań SQL jest wymagana na wielu stanowiskach nie tylko w obszarze analizy danych. Tak więc nauka tego języka to inwestycja, która z pewnością się zwróci.

 

Microsoft Power BI

 

To innowacyjne narzędzie do wizualizacji i analizy danych. Ten program jest bardzo zaawansowany, zawiera w sobie takie narzędzia jak  Power Query i Power Pivot, które umożliwiają importowanie i łączenie danych z różnych źródeł, tworzenie zaawansowanych obliczeń i wizualizacji, a także interaktywne filtrowanie i sortowanie wyników. Przewagę tego narzędzia nad innymi stanowi możliwość tworzenia interaktywnych raportów, które można dostosować pod indywidualne preferencje użytkownika.

Oprócz wiedzy jak korzystać z powyższych programów od analityków danych wymagana jest komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole. Kandydat na powyższe stanowisko powinien posługiwać się językiem angielskim w zaawansowanym stopniu, tak aby bez problemu zapoznać się z dokumentacją techniczną oraz odnaleźć się w środowisku, które z niego korzysta na co dzień.

 

Jak się wyróżnić w procesie rekrutacji ?

 

CV oraz rozmowa kwalifikacyjna to zdecydowanie za mało , aby osoba rekrutująca mogła pozytywnie  rozpatrzyć konkretną aplikacje. Dlatego coraz więcej firm prosi kandydatów o wykonanie zadania rekrutacyjnego, tak aby móc obiektywnie ocenić ich kompetencje. Oprócz tego warto aktywnie prowadzić swój profil na Linkedin, a także zadbać o odpowiednie udokumentowanie swoich umiejętności np. w formie certyfikatów. W  naszej firmie taki certyfikat wręczany jest każdemu uczestnikowi, który ukończył szkolenie, niezależnie od tego czy szkolenie zostało przeprowadzone stacjonarnie czy w formie online.

 

Przebranżowienie się jest możliwe niezależnie od wieku. Przy odpowiednim podejściu, systematycznej nauce oraz rozwijaniu konkretnych umiejętności można otworzyć sobie drzwi do świata IT, w którym istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.

 

Odkryj kluczowe narzędzia i umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w tej rozwijającej się dziedzinie. Dowiedz się, jakie technologie są nie tylko niezwykle użyteczne, ale również bardzo poszukiwane przez pracodawców. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać wgląd w fascynujący świat analizy danych i przyspieszyć swoją karierę!

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły