Które szkolenie z SQL wybrać?

Trafiłeś na ten artykuł najprawdopodobniej szukając odpowiedniego dla siebie szkolenia z SQL. Ich mnogość może na początku przerażać, dlatego przychodzimy do Ciebie z krótkim poradnikiem dotyczącym wyboru szkolenia.

Pamiętaj, że w przypadku niejasności – zawsze możesz z nami porozmawiać 😊

Zaczynam przygodę z SQL

W naszej ofercie posiadamy wiele szkoleń, w których tytule odnajdziesz frazę „SQL”. Jak się w nich odnaleźć, żeby wybrać odpowiednie? Zacznijmy od bardzo krótkiego wstępu – czym jest SQL? Tak w skrócie i uproszczeniu SQL jest językiem dostępu i obsługi baz danych. Korzystają z niego analitycy i programiści różnej maści. Jeśli zatem pracujesz jako analityk i dostaniesz zadanie znalezienia wszystkich transakcji z zeszłego roku o konkretnej kwocie – najprawdopodobniej zbudujesz właśnie zapytanie SQL. Jeśli szykujesz się do podjęcia zawodu programisty i Twoim zadaniem będzie zachowanie informacji o wysłanym formularzu kontaktowym ze strony www do budowanego systemu – również użyjesz SQL. Czy zatem SQL jest językiem uniwersalnym i nie należy rozgraniczać programów dla analityków i programistów? Otóż do pewnego etapu nie. Zaczynając przygodę z SQL powinieneś poznać koncepcje stojące za językiem, dowiedzieć się czym jest relacyjny model bazy danych oraz konsekwentnie zbudować wiele zapytań typu „Select”, aby wdrożyć się w świat baz danych.

Jeśli zaczynasz zatem przygodę z językiem SQL, interesuje Cię poznanie podstaw – sugerujemy Ci udział w naszym podstawowym szkoleniu z SQL: Język SQL (MS SQL).

Na szkoleniu prowadzimy uczestników od podstawowych zagadnień, aż po takie, które umożliwiają budowanie bardziej zaawansowanych zapytań. Na tym szkoleniu pracujemy na platformie MS SQL (SQL Server) i wskazujemy najistotniejsze różnice względem innych systemów. Jeśli trafisz w pracy zawodowej na inny system bazodanowy (RDBMS) nie powinieneś mieć problemów z przełożeniem zdobytej wiedzy. Szkolenie Język SQL (MS SQL) jest też najbardziej korzystnym cenowo szkoleniem w grupie szkoleń SQL, co przekłada się również na fakt najczęstszej realizacji grup szkoleniowych (masz największe prawdopodobieństwo, że szkolenie otwarte odbędzie się we wskazanym terminie).

Podsumowując – jeśli chcesz postawić pierwsze kroki z relacyjnymi bazami danych i nie musisz przywiązywać się do konkretnego dostawcy (lub będziesz pracować z systemem Microsoft SQL Server) – wybierz szkolenie Język SQL (MS SQL). Kontynuację tego szkolenia stanowi szkolenie Język SQL (MS SQL) – poziom zaawansowany.

Będę pracował z konkretną bazą danych (RDBMS)

Chcesz postawić pierwsze kroki z relacyjnymi bazami danych i jednocześnie wiesz, że potrzebna Ci będzie wiedza dotycząca konkretnego silnika baz danych? Wybierz jedno z poniższych szkoleń. Każde z nich jest szkoleniem podstawowym a więc wprowadzi Cię w język SQL jednak skupiając się na konkretnym dialekcie języka.

  • Oracle SQL – poziom podstawowy
  • PostgreSQL – poziom podstawowy
  • MySQL – poziom podstawowy

Każde z powyższych szkoleń ma w naszej ofercie odpowiednie rozwinięcie:

Analityku! Rozważ alternatywę

Jeśli Twoim głównym zadaniem będzie przygotowanie zapytań w języku SQL a potem pobieranie ich z bazy danych do Excela – rozważ alternatywę w postaci szkolenia Power Query. O tym czym jest Power Query możesz przeczytać tutaj. W skrócie – ma on ogromne możliwości w zakresie podłączania się do różnych źródeł danych (w tym baz danych) i wyklikiwania w prosty sposób z interfejsu działań, które wymagałyby zaawansowanych poleceń SQL. Power Query bardzo dobrze współpracuje również z Power Pivot oraz Power BI (warto zapoznać się z tymi narzędziami, jeśli do Twoich zadań będzie należeć budowa modeli danych i/lub raportów).

Co muszę umieć przed szkoleniem SQL

Nic 😊 Musisz wiedzieć, że chcesz się uczyć 😉 Szkolenia podstawowe nie wymagają wiedzy wstępnej, chociaż bardzo przydatna jest zaawansowana znajomość MS Excel. Dlaczego? Ponieważ jeśli dużo korzystałeś z MS Excel najprawdopodobniej napotkałeś na szereg problemów i rozwiązałeś je wykorzystując wbudowane funkcje, narzędzia do łączenia tabel etc. Podobne wyzwania najpewniej czekają na Ciebie na szkoleniu SQL, więc będziesz już posiadać pewne wyobrażenie jak dany problem można rozwiązać w innym narzędziu – np. jak z daty wybrać rok lub jak zbudować instrukcję warunkową.

Skontaktuj się z nami jeżeli masz jakieś pytania odnośnie szkolenia korzystając z poniższego formularza zgłoszeniowego: