Wizualna edycja wykresu w Excelu

MS Office
Excel

Zazwyczaj kiedy uczestniczmy w szkoleniu z Excela lub uczymy się tego programu z kursów online to trener przedstawia formuły oraz pokazuje jak pracować z bazą danych.

 

I oczywiście ta wiedza jest kluczowa, aby ułatwić i zautomatyzować swoją pracę. Jednak w myśl zasady, że „ jeden obraz jest wart tysiąc słów” w tym artykule skupimy się na wizualnej edycji danych za pomocą wykresów.  Tym bardziej, że informacje wizualne są lepiej przetwarzane przez ludzki mózg, niż monotonny ciąg danych.

 

W Excelu znajduje się różnorodna baza wykresów, dlatego też wygląd wykresu powinien być dostosowany do zaprezentowanych danych.

 

Aby utworzyć wykres należy zaznaczyć odpowiednią bazę danych, a następnie przejść do zakładki WSTAWIANIE i sekcji wykresy wybrać odpowiedni rodzaj diagramu. Utworzony wykres pojawi się w tym samym arkuszu kalkulacyjnym. Mimo tego, że wygląd tego wykresu jest uniwersalny to w każdym momencie można go edytować i dostosować np. pod kolor firmy.

 

Po utworzeniu wykresu, w programie pojawiają się 2 nowe zakładki – PROJEKT WYKRESU oraz FORMATOWANIE, które dają możliwość odpowiedniego modyfikowania danych. Dla przykładu, aby zmienić kolor kolumn, należy zaznaczyć dane kolumny, a następnie przejść do zakładki FORMATOWANIE i sekcji STYLE KSZTAŁTÓW, wybrać odpowiednią barwę dla kształtu lub kontur. Ten sposób daje możliwość skorzystania z większej palety barw, niż ikona STYLE WYKRESU umieszczona po prawej stronie diagramu, która daje możliwość skorzystania z gotowych szablonów. Oprócz tego po prawej stronie znajduje się lista zaawansowanych elementów wykresu, które przez odpowiednie zaznaczenie można dodać i edytować.

Excel daje też możliwość wizualnej edycji wykresu takiej jak np. zmiana szerokości odstępu między słupkami, wygląd krawędzi czy styl, w jakim etykiety danych są podpisane. W tym celu należy zaznaczyć wykresy, a następnie klikając prawym przyciskiem myszki wybrać FORMATUJ SERIĘ DANYCH. Okno, które pojawi się po prawej stronie, daje możliwość wprowadzenia zaawansowanych zmian.

Tworząc wykres należy pamiętać, że jego głównym celem jest zobrazowanie konkretnych danych, tak aby ich analiza była łatwiejsza. Wizualna edycja wykresu z pewnością, w tym pomoże.

Poznaj szkolenia, w których nauczysz się tworzy wykresy w MS Excel:
 • MS Excel – Tabele przestawne...

  Szukasz pracy w korporacji? A może jesteś pracodawcą lub pracownikiem działu HR i szukasz szkolenia rozwijającego kompetencje prac...
  Dowiedz się więcej
 • MS Excel - poziom średniozaawa...

  Szkolenie pełne praktycznych zagadnień - tabele przestawne, popularne funkcje, formatowanie warunkowe i wiele innych....
  Dowiedz się więcej
 • MS Excel - poziom zaawansowany...

  Wykorzystaj zaawansowane funkcje Excela, zautomatyzuj powtarzalne czynności i odzyskaj czas na inne zadania....
  Dowiedz się więcej
 • MS Excel średniozaawansowany- ...

  Szkolenie e-learningowe MS Excel – poziom średniozaawansowany jest najbardziej praktycznym kursem z naszej oferty – zapoznaje ucze...
  Dowiedz się więcej
 • MS Excel zaawansowany e-learni...

  Formuła e-learningu (szkoleń online) jest idealna dla osób, które chcą rozłożyć proces nauki w czasie i nie mogą pozwolić sobie na...
  Dowiedz się więcej

Podobne artykuły

Wszystkie artykuły